BOISE, Idaho — As the fall sports season wraps up, KTVB is taking a look back at the former Treasure & Magic Valley prep athletes who are now competing collegiately this winter.

The list includes athletes from our viewing area (see graphic).

KTVB COVERAGE AREA
KTVB

We'll define winter sports as basketball and wrestling.

More athletes will be added as 2019 rosters become available.

Are we missing someone? Send an email to dallsop@ktvb.com and we'll add them to our list.

RELATED: Where are former Idaho prep athletes playing this fall?

BASKETBALL

BOISE STATE

Max Rice (Bishop Kelly, 2018)

IDAHO

Issy Hadden (Boise, 2016)

Janie King (Eagle, 2018)

Damen Thacker (Mountain View, 2016)

COLLEGE OF SOUTHERN IDAHO

Taylia Stimpson (Minico, 2019)

Jalen Calendar (Caldwell, 2019)

COLLEGE OF IDAHO

Talon Pinckney (Centennial, 2016)

Jalen Galloway (Mountain View, 2018)

Connor Desaulniers (Centennial, 2016)

Nate Bruneel (Rocky Mountain, 2013) 

Jacob Russell (Bishop Kelly, 2017)

Connor Cooper (Eagle, 2019)

Lexi Mitchell (Middleton, 2019)

Kate Renfro (Horseshoe Bend, 2017)

Mackenzie Royce-Radford (Middleton, 2016) 

Tayla Sayer (Minico, 2017)

Emma Anthony (Mountain View 2019)

Chevelle Shepherd (Salmon River, 2019)

Mackenzie Collins (Fruitland, 2016)

LEWIS-CLARK STATE COLLEGE

Travis Yanor (Ambrose)

Jaxon Hughes (Ambrose, 2018)

NORTHWEST NAZARENE UNIVERSITY

Ethan McPherson (Middleton, 2018)

Cayden Wright (Skyview, 2018)

Zac Furgerson (Eagle, 2017)

Kobe Terashima (Rocky Mountain, 2017)

Delvion Jackson (Centennial, 2017)

Emma Clark (Melba, 2019)

McKenna Emerson (Eagle, 2018)

Zoe Wessels (Council, 2016)

UNIVERSITY OF UTAH

Brooks King (Centennial, 2017)

BYU

Kolby Lee (Rocky Mountain, 2017)

UTAH VALLEY

Casdon Jardine (Twin Falls, 2014)

WESTMINSTER

Abby Mangum (Eagle, 2017)

WEBER STATE

Mitch Brizee (Twin Falls, 2019)

Kori Pentzer (Melba, 2018)

Dominique Williams (Centennial, 2016)

SNOW COLLEGE

Sidney Pilling (Burley, 2018)

SALT LAKE COMMUNITY COLLEGE

Riley Frith (Rocky Mountain, 2019) 

Austin Hayhurst (Eagle, 2019)

UTAH STATE UNIVERSITY EASTERN

Amiperia Ti’a (Centennial, 2018)

COLORADO STATE 

Lauren Brocke (Centennial, 2017)

Tori Williams (Centennial, 2017)

WESTERN COLORADO STATE UNIVERSITY

Taycee Harper (Minico, 2019)

UNIVERSITY OF COLORADO AT COLORADO SPRINGS

Eliza DeVera (Eagle, 2019)

Elly Johnson (Capital, 2018)

UNIVERSITY OF DENVER

Meghan Boyd (Eagle, 2019)

ADAMS STATE UNIVERSITY

Kaela McClure (Jerome, 2018)

NORTHEASTERN JUNIOR COLLEGE

Ryan Bagley (Burley, 2018)

Jared Adams (Mountain Home, 2019) 

Andrew Ferrin (Burley, 2018)

WESTERN WYOMING COMMUNITY COLLEGE

Alana Floyd (Hagerman, 2019)

UNIVERSITY OF MONTANA

Gabi Harrington (Bishop Kelly, 2016)

MONTANA STATE UNIVERSITY

Darian White (Mountain View, 2019)

Madison Jackson (Parma, 2019)

ROCKY MOUNTAIN COLLEGE

Grace Parker (Gooding, 2019) 

CARROLL COLLEGE

Maddie Geritz (Borah, 2018)

UNIVERSITY OF MONTANA WESTERN

Zane Mussmann (Valley)

EASTERN WASHINGTON UNIVERSITY

Ellis Magnuson (Borah, 2019) 

WALLA WALLA UNIVERSITY

Caleb Golden (Borah, 2019)

WALLA WALLA COMMUNITY COLLEGE

TBA

SAINT MARTIN'S UNIVERSITY

Cole Alton (Boise, 2019)

PACIFIC LUTHERN UNIVERSITY

Trey Garey (Kimberly, 2018)

WHITMAN COLLEGE

Elena McHargue (Timberline, 2019)

NORTHWEST CHRISTIAN UNIVERSITY

Kaden Sand (Baker City, 2019)

Sarah Reinecker (Vallivue, 2018)

Brittany Ralston (Capital, 2018)

MULTNOMAH UNIVERSITY

Forrest Smith (Caldwell, 2017)

OREGON INSTITUTION OF TECHNOLOGY

Abby Kreiser (Mountian View, 2017)

Kylie Meadows (Mountain Home, 2018)

SOUTHWESTERN OREGON COMMUNITY COLLEGE

Meghan Holloman (Kuna, 2018)

OREGON STATE UNIVERSITY

Destiny Slocum (Mountain View, 2016)

EASTERN OREGON UNIVERSITY

Kendall Williams

Preston Chandler (Kuna, 2019)

Landon Jones (Twin Falls, 2016)

Jarek Schetzle (Mountain Home, 2016)

Beverly Slater (Capital, 2018)

Rachel Fielder (Rocky Mountain, 2016)

SAN DIEGO MESA COLLEGE

Javen Woodall (Meridian, 2019)

UNIVERSITY OF CALIFORNIA SANTA BARBARA

Nyalam Thabach (Borah, 2019)

VANGUARD UNIVERSITY

Lauren Baumgartner (Capital, 2019)

AZUZA PACIFIC

Lydia Nieto (Bishop Kelly, 2018)

NOTRE DAME DE NAMUR

Jake Furgerson (Eagle, 2018)

WILLIAM JESSUP UNIVERSITY

Jaydon Clark (Centennial, 2018)

CHICAGO STATE UNIVERSITY

Aanika Stevens (Centennial, 2018)

CHIPOLA COLLEGE

Amaro Lado (Vallivue, 2019)

RELATED: From troubled past to a bright future: How basketball saved Amaro Lado's life 

CLOUD COUNTY COMMUNITY COLLEGE

Mike Ozomah (Mountain View, 2019)

UNIVERSITY CENTRAL ARKANSAS    

DeAndre Jones (Borah, 2017)

Rylan Bergerson (Borah, 2017)

WEST POINT

Kate Murray (Eagle, 2017)

ODESSA COLLEGE

JemiLynn Mahoney (Burley, 2018)

MOUNT MARY

Melissa Goto (Boise)

BLUEFIELD COLLEGE

Shayla Spell (Mountain View, 2017)

OKLAHOMA

Mandy Simpson (Boise, 2017)

WRESTLING

CORBAN UNIVERSITY

Levi Perry (Kuna, 2016)

UTAH VALLEY UNIVERSITY

Kekana Fouret (Columbia, 2019)

Demetrius Romero (Mountain View, 2019)

COLORADO MESA UNIVERSITY

Kash Anderson (Bishop Kelly, 2019)

Sebastian Peterson (Borah, 2019)

COLORADO STATE UNIVERSITY PUEBLO

Maxwell Martin (Mountain View)

WESTERN COLORADO STATE UNIVERSITY

Ryan Wilson (Centennial, 2019)

EASTERN OREGON UNIVERSITY

Jesse Camacho (Parma, 2018)

Sam Hyde (Emmett, 2019)

Malakai Moyer (Kuna, 2019)

Kreede Peterson (Kuna, 2018)

Monte Zufelt (Emmett, 2019)

Amber Pair (Cascade, 2016) 

Rosa Ramirez (Ontario, 2018)

Corey Eckart (Fruitland, 2019)

SOUTHERN OREGON UNIVERSITY

Pancho Barrera (Ontario)

Karrah Smith (Nampa)

WESTERN WYOMING COMMUNITY COLLEGE

Peyton Ringling (Jerome, 2019)

Fernando Luna (Jerome, 2019)

UNIVERSITY OF PROVIDENCE

Alex Quick (Rocky Mountain, 2015)

John Hensley (Meridian, 2015)

MONTANA STATE UNIVERSITY NORTHERN

Robert Pair (Cascade, 2017)

MENLO COLLEGE

Mikel Perales (Nampa, 2017) 

ARIZONA STATE UNIVERSITY

Tanner Hall (Meridian, 2015)

MINOT STATE UNIVERSITY

Cade Krishnek (Capital, 2019)

WHEATON COLLEGE

Sean Ferguson (Capital, 2017)

MINNESOTA STATE UNIVERSITY

Cameron Williams (Melba, 2018)

ST. CLOUD STATE UNIVERSITY

Ezekial Williamson (Jerome, 2019) 

CORNELL UNIVERSITY

Jonathon Fagen (Fruitland, 2019)

SKIING

COLLEGE OF IDAHO

Josh Dunham (Vision Charter, 2019)

William Gisler (Boise, 2017)

Loi Ha (Borah, 2019)

Christopher Truska (Caldwell, 2018)

Josie Pape (Bishop Kelly, 2019)

MONTANA STATE

Eli Jensen (Boise, 2017)

Haley Cutter (Wood River, 2017)

MICHIGAN TECH

Sophia Mazzoni (Community School, 2019)

Watch more High School Sports See them all in our YouTube Playlist: