TREASURE VALLEY —

5A SOUTHERN IDAHO CONFERENCE (SIC)

GIRLS

Thursday, October 4

at Timberline High School

#7 Mountain View (8-3-3) (5) vs. #10 Meridian (1-13) (0) - Meridian eliminated

#8 Skyview (3-11) (3) vs. #9 Capital (2-13) (2) - Capital eliminated

Saturday, October 6

at Timberline High School

#1 Boise (13-3) (9) vs. #8 Skyview (4-11) (0)

#4 Borah (6-3-5) (0) vs. #5 Centennial (7-5-2) (1)

#2 Rocky Mountain (10-2-2) (1) vs. #7 Mountain View (9-3-3) (0)

#3 Eagle (8-6) (1) vs. #6 Timberline (8-4-4) (0)

Monday, October 8

at Timberline High School

#1 Boise (1) vs. #5 Centennial (0) - Boise to state

#8 Skyview (0) vs. #4 Borah (4) - Skyview eliminated

#2 Rocky Mountain (5) vs. #3 Eagle (1) - Rocky Mountain to state

#6 Timberline (1) vs. #7 Mountain View (0) - Mountain View eliminated

Tuesday, October 9

at Timberline High School

#4 Borah (1) vs. #3 Eagle (3) - Eagle to state

#5 Centennial (0) vs. #6 Timberline (1) - Timberline to state

Wednesday, October 10

at Timberline High School

DISTRICT CHAMPIONSHIP: #1 Boise (2) vs. #2 Rocky Mountain (0)

#5 Centennial (0) vs. #4 Borah (2) - Borah to state play-in, Centennial eliminated

To view complete brackets, click here.

BOYS

Thursday, October 4

at Borah

#7 Mountain View (4-8-2) (2) vs. #10 Meridian (1-12-1) (1) - Meridian eliminated

at Mountain View

#8 Skyview (3-7-4) (3) vs. #9 Centennial (3-7-3) (1) - Centennial eliminated

Saturday, October 6

at Borah

#1 Rocky Mountain (10-2-1) (5) vs. #7 Mountain View (5-8-2) (1)

#2 Boise (14-1-1) vs. #8 Skyview (4-7-4)

at Mountain View

#4 Borah (6-5-3) (2) vs. #5 Capital (7-6-1) (1)

#3 Timberline (10-4-2) (3) vs. #6 Eagle (5-7-2) (1)

Monday, October 8

at Mountain View High School

#1 Rocky Mountain (3) vs. #4 Borah (0) - Rocky Mountain to state

#2 Boise (1) vs. #3 Timberline (2) - Timberline to state

at Borah

#7 Mountain View (1) vs. #5 Capital (4) - Mountain View eliminated

#6 Eagle (0) vs. #8 Skyview (1) - Eagle eliminated

Tuesday, October 9

at Borah

#5 Capital (0) vs. #2 Boise (2) - Boise to state

at Mountain View High School

#4 Borah (2) vs. #8 Skyview (0) - Borah to state

Wednesday, October 10

at Mountain View High School

DISTRICT CHAMPIONSHIP: #1 Rocky Mountain (4) vs. #3 Timberline (0)

#5 Capital (0) vs. #8 Skyview (1) - Skyview to state play-in, Capital eliminated

To view complete brackets, click here.

4A SOUTHERN IDAHO CONFERENCE (SIC)

GIRLS

Saturday, October 6

#8 Nampa (2-13) (0) at #1 Bishop Kelly (16-0) (9)

#5 Middleton (8-6-2) (2) at #4 Columbia (9-6-1) (1)

#6 Caldwell (8-8) (0) at #3 Vallivue (9-5-1) (6)

#7 Ridgevue (4-12) (0) at #2 Kuna (13-3) (5)

Monday, October 8

#5 Middleton (0) at #1 Bishop Kelly (3) - Bishop Kelly to state

#8 Nampa (1) at #4 Columbia (3) - Nampa eliminated

#3 Vallivue (2) at #2 Kuna (1) - Vallivue to state

#7 Ridgevue (1) at #6 Caldwell (2) - Ridgevue eliminated

Tuesday, October 9

at Emmett High School

#5 Middleton (2) vs. #6 Caldwell (0) - Caldwell eliminated

#2 Kuna (2) vs. #4 Columbia (1) - Columbia eliminated

Thursday, October 11

at Emmett High School

DISTRICT CHAMPIONSHIP: #1 Bishop Kelly (5) vs. #3 Vallivue (1)

#2 Kuna (0) vs. #5 Middleton (1) - Kuna eliminated, Middleton to state

BOYS

Saturday, October 6

#8 Emmett (0-13-3) (0) at #1 Caldwell (14-0-2) (6)

#5 Ridgevue (6-8-2) (0) at #4 Nampa (8-3-5) (2)

#6 Bishop Kelly (4-7-5) (0) at #3 Vallivue (10-4-2) (4)

#7 Kuna (5-9-2) (1) at #2 Middleton (13-2-1) (6)

Monday, October 8

#8 Emmett (0) at #5 Ridgevue (5) - Emmett eliminated

#4 Nampa (1) at #1 Caldwell (3) - Caldwell to state

#3 Vallivue (2) at #2 Middleton (5) - Middleton to state

#7 Kuna (1) at #6 Bishop Kelly (2) - Kuna eliminated

Tuesday, October 9

at Middleton High School

#3 Vallivue (6) vs. #5 Ridgevue (0) - Ridgevue eliminated

#6 Bishop Kelly (0) vs. #4 Nampa (1) - Bishop Kelly eliminated

Thursday, October 11

at Middleton High School

DISTRICT CHAMPIONSHIP: #1 Caldwell (4) vs. #2 Middleton (1)

#3 Vallivue (3) vs. #4 Nampa (2) - Vallivue to state, Nampa eliminated

4A GREAT BASIN CONFERENCE

GIRLS

Saturday, October 6

#8 Canyon Ridge (3-14) (0) at #1 Twin Falls (14-1) (3)

#5 Wood River (2) (6-7-3) at #4 Pocatello (8-5-1) (0)

#6 Jerome (6-7-2) (2) at #3 Preston (10-4-2) (3)

#7 Mountain Home (6-7-2) (1) at #2 Century (11-3) (5)

Tuesday, October 9

#7 Mountain Home (4) at #6 Jerome (6) - Mountain Home eliminated

#8 Canyon Ridge (0) at #4 Pocatello (1) - Canyon Ridge eliminated

#3 Preston (2) at #2 Century (3) - Century to state

#5 Wood River (0) at Twin Falls (2) - Twin Falls to state

Thursday, October 11

#4 Pocatello at #3 Preston - Pocatello eliminated

#6 Jerome at #5 Wood River - Jerome eliminated

Saturday, October 13

DISTRICT CHAMPIONSHIP: #2 Century (0) vs. #1 Twin Falls (3)

#3 Preston vs. #5 Wood River - Preston to state, Wood River eliminated

BOYS

Saturday, October 6

#8 Mountain Home (4-10-2) (0) at #1 Wood River (12-2) (9)

#5 Canyon Ridge (6-7-2) (2) at #4 Preston (9-6) (1)

#6 Twin Falls (4-4-5) (5) at #3 Jerome (11-3-1) (3)

#7 Burley (1) (3-9-4) at #2 Century (11-0-3) (4)

Tuesday, October 9

#6 Twin Falls vs. #2 Century - Century to state

#8 Mountain Home (2) at #4 Preston (3) - Mountain Home eliminated

#5 Canyon Ridge (2) at #1 Wood River (1) - Canyon Ridge to State

#6 Burley (0) at #3 Jerome (6) - Burley eliminated

Thursday, October 11

#6 Twin Falls (2) at #4 Preston (1) - Preston eliminated

#3 Jerome (0) at #1 Wood River (1) - Jerome eliminated

Saturday, October 13

DISTRICT CHAMPIONSHIP: #5 Canyon Ridge at #2 Century

#6 Twin Falls (0) at #1 Wood River (2) - Wood River to state, Twin Falls eliminated

3A SNAKE RIVER VALLEY CONFERENCE

GIRLS

Tuesday, October 9

at Weiser High School

#4 Payette (3-10-1) (0) vs. #1 McCall-Donnelly (5) - Payette eliminated

#3 Fruitland (4-8-2) (0) vs. #2 Weiser (9-4-3) (4) - Fruitland eliminated

Thursday, October 11

at Weiser High School

DISTRICT CHAMPIONSHIP: #1 McCall-Donnelly (1) vs. #2 Weiser (2) - Weiser to state, McCall-Donnelly to state play-in game

BOYS

Tuesday, October 9

at Fruitland High School

#4 McCall-Donnelly (4-11-1) vs. #1 Fruitland (7-5-2) - Fruitland eliminated

#3 Weiser (6-9-2) (2) vs. #2 Payette (6-4-4) (1) - Payette eliminated

Thursday, October 11

at Fruitland High School

DISTRICT CHAMPIONSHIP: #4 McCall-Donnelly (1) vs. #3 Weiser (0) - McCall-Donnelly to state, Weiser to state play-in game

3A HIGH DESERT CONFERENCE

GIRLS

Saturday, October 6

#2 Kimberly (8) vs. #7 Buhl (2) - Buhl eliminated

#4 Filer (0) vs. #5 Declo (4) - Filer eliminated

#6 Wendell (1) vs. #3 Gooding (0) - Gooding eliminated

Monday, October 8

#5 Declo (0) at #1 Community School (5)

#6 Wendell (2) at #2 Kimberly (3)

Wednesday, October 10

DISTRICT CHAMPIONSHIP: #1 Community School (8) vs. #2 Kimberly (1)

#5 Declo vs. #6 Wendell (winner to state play-in game, loser eliminated)

BOYS

Saturday, October 6

#2 Buhl (4) vs. #7 Gooding (1) - Gooding eliminated

#4 Filer (4) vs. #5 Wendell (1) - Wendell eliminated

#1 Community School (8) vs. #8 Kimberly (0) - Kimberly eliminated

#3 Bliss (5) vs. #6 Declo (0) - Declo eliminated

Monday, October 8

#4 Filer (0) at #1 Community School (4) - Community School to state

#3 Bliss (1) at #2 Buhl (0) - Bliss to state

Wednesday, October 10

DISTRICT CHAMPIONSHIP: #1 Community School (1) vs. #3 Bliss (0)

#2 Buhl vs. #4 Filer - 4:30 p.m. (winner to state play-in, loser eliminated)