x
Breaking News
More () »

Boise's Leading Local News: Weather, Traffic, Sports and more | Boise, Idaho | KTVB.com

2019 Idaho high school state volleyball tournament

Follow along with our live blog as teams from around Idaho compete for state titles in north Idaho November 1-2, 2019.
2016 Borah volleyball tournament

BOISE, Idaho — 54 teams from across the Gem State are all competing for the same prize: to be named the 2019 state volleyball champion in their respective classification.

Games kick off Friday at 9 a.m. PT at several locations in North Idaho.

Follow along with scores on the KTVB app!

*Reigning state champion

^2019 district champion

5A 

Friday, November 1

at Post Falls High School

Madison^* (10-3) (3) vs. Boise (10-6) (2)

  • 25-23, 23-25, 25-21, 20-25, 15-7

Skyview^ (11-0) (1) vs. Thunder Ridge (13-3) (3)

  • 25-27, 22-25, 25-16, 21-25

Coeur d'Alene^ (15-1) (3) vs. Timberline (13-2) (2)

  • 16-25, 25-16, 25-23, 25-27, 15-7 

Lake City (12-4) (3) vs. Eagle (6-5) (1)

  • 25-20, 25-17, 18-25, 25-14

Boise (1) vs. Timberline (3) - Boise eliminated

  • 22-25, 27-25, 25-21, 25-18

Eagle (0) vs. Skyview (3) - Eagle eliminated

  • 25-13, 25-17, 25-9 

Madison (3) vs. Coeur d'Alene (1)

  • 28-26, 25-22, 25-27, 25-23

Thunder Ridge (3) vs. Lake City (1)

  • 23-25 25-21, 25-17, 25-19

Skyview (3) vs. Coeur d'Alene (0) - Coeur d'Alene eliminated

  • 25-13, 25-12, 25-20

Timberline (2) vs. Lake City (3) - Timberline eliminated

  • 26-24, 25-23, 21-25, 24-26, 15-9

Saturday, November 2

Lake City (2) vs. Skyview (3) - Lake City takes fourth place

  • 16-25, 25-18, 25-21, 22-25, 15-8

Thunder Ridge (3) vs. Madison (2)

  • 17-25,27-25, 21-25, 25-22, 15-8

Skyview (3) vs. Madison (0) - Madison takes third place

  • 25-18, 25-14, 25-20

5A STATE CHAMPIONSHIP: Skyview (1) vs. Thunder Ridge (3)

  • 22-25, 25-22, 25-21, 25-20

4A 

Friday, November 1

at Coeur d'Alene High School

Bonneville^ (15-1) (3) vs. Burley (0)

Kuna^ (12-5) (3) vs. Shelley (6-12) (0)

Century^* (15-1) (3) vs. Ridgevue (5-9) (0)

  • 25-5, 25-17, 25-17

Wood River (13-4) (1) vs. Lakeland^ (6-3) (3)

Burley (3) vs. Ridgevue (0) - Ridgevue eliminated

  •  25-13, 25-12, 25-20

Shelley (1) vs. Wood River (3) - Shelley eliminated

  • 25-17, 27-25, 18-25, 25-15

Kuna (3) vs. Lakeland (1)

  • 23-25, 25-16, 25-20, 26-24

Bonneville (3) vs. Century (0)

  • 28-26, 25-14, 25-21

Wood River (0) vs. Century (3) - Wood River eliminated

  • 25-17, 25-13, 25-11

Burley (2) vs. Lakeland (3) - Burley eliminated

  • 12-25, 23-25, 25-22, 26-24, 15-9

Saturday, November 2

Bonneville (3) vs. Kuna (0)

  • 25-14, 25-17, 25-10

Century (3) vs. Lakeland (0)- Lakeland takes fourth place

  • 25-20, 25-20, 25-17

Kuna (2) vs. Century (3) - Kuna takes third place

  • 25-21, 14-25, 12-25, 25-10, 15-8 

4A STATE CHAMPIONSHIP: Bonneville (3) vs. Century (0)

  • 25-18, 25-22, 25-18

RELATED: 2020 Treasure Valley & Magic Valley college commitments

3A

Friday, November 1

at Lake City High School

Kellogg^ (14-2) vs. Snake River (7-6) 

Sugar-Salem^ (11-4) vs. Timberlake (8-8) 

Filer^* (13-1) (3) vs. Weiser (6-6) (0)

  • 25-9, 25-12, 25-19

Gooding (10-6) (1) vs. Fruitland^ (3)

Snake River (3) vs. Weiser (2) - Weiser eliminated

  • 25-20, 25-21, 22-25, 20-25, 15-12

Timberlake (0) vs. Gooding (3) - Timberlake eliminated

  • 25-12, 25-18, 25-14

Kellogg (2) vs. Filer (3)

  • 25-11, 21-25, 18-25, 25-13, 15-4 

Sugar-Salem (3) vs. Fruitland (2)

  • 17-25, 33-35, 25-8, 25-21, 15-12

Snake River (0) vs. Fruitland (3) - Snake River eliminated

  • 25-16, 25-21, 25-20

Gooding (3) vs. Kellogg (0) - Kellogg eliminated

  • 25-18, 25-18, 25-21

Saturday, November 2

Gooding (1) vs. Fruitland (3) - Gooding takes fourth place

  • 25-10, 25-18, 22-25, 25-11

Sugar-Salem (3) vs. Filer (1)

  • 25-17, 25-13, 17-25, 27-25

Fruitland (3) vs. Filer (1) - Filer takes third place

  • 25-22, 18-25, 25-12, 25-20

3A STATE CHAMPIONSHIP: Sugar-Salem (3) vs. Fruitland (0)

  • 25-15, 25-19, 25-13

MORE: 2019 Idaho high school varsity volleyball district tournament results

2A

Friday, November 1

at Lakeland High School

McCall-Donnelly (3-7) (0) vs. Malad^* (15-1) (3)

Orofino^ (6-6) (1) vs. Melba (14-3) (3)

Nampa Christian^ (2) (12-1) vs. Bear Lake (9-6) (3)

  • 21-25, 25-22, 25-18, 21-25, 7-15

St. Maries (6-11) (0) vs. Firth^ (14-2) (3)

  • 25-20, 25-21, 25-15

McCall-Donnelly (0) vs. Nampa Christian (3) - McCall-Donnelly eliminated

  • 22-25, 19-25, 11-25

Orofino (0) vs. St. Maries (3) - Orofino eliminated

  • 20-25, 20-25, 20-25

Malad (3) vs. Bear Lake (1) 

  • 25-19, 25-23, 24-26, 25-16  

Melba (0) vs. Firth (3)

  • 28-30, 21-25, 13-25

Nampa Christian (3) vs. Melba (2) - Melba eliminated

  • 23-25, 25-17, 25-17, 20-25, 15-12

St. Maries (0) vs. Bear Lake (3) - St. Maries eliminated

  • 25-20, 25-16, 25-10  

Saturday, November 2

Firth (3) vs. Malad (1)

  • 22-25, 22-25, 26-24, 17-25

Nampa Christian (3) vs. Bear Lake (1) - Bear Lake takes fourth place

  • 16-25, 25-23, 25-18, 25-18

Malad (1) vs. Nampa Christian (3) - Malad takes third place

  • 25-20, 22-25, 22-25,  24-26

2A CHAMPIONSHIP: Firth (3) vs. Nampa Christian (1)

  • 25-22, 25-16, 19-25, 25-13

1ADI

Friday, November 1

Lapwai High School

Troy^* (12-1) (3) vs. North Star (12-3) (0)

Ambrose^ (8-2) (3) vs. Butte County (15-2) (2)

Grace^ (9-4) (3) vs. Liberty Charter (0)

  • 25-22, 25-13, 25-22

Valley^ (16-6) (0) vs. Genesee (12-5) (3)

North Star Charter (3) vs. Liberty Charter (0) - Liberty Charter eliminated

  • 25-16, 26-24, 25-23

Butte County (3) vs. Valley (1) - Valley eliminated

  • 23-25, 25-23, 25-18, 25-20

Troy (3) vs. Grace (0)

  • 25-18, 25-15, 25-18

Ambrose (0) vs. Genesee (3)

Butte County (3) vs. Grace (2) - Grace eliminated

  • 25-23, 17-25, 20-25, 25-20, 17-15

North Star Charter (0) vs. Ambrose (3) - North Star eliminated

  • 25-23, 25-19, 25-22

Saturday, November 2

Troy (3) vs. Genesee (0)

  • 25-18, 25-17, 25-23

Butte County (1) vs. Ambrose (3)

  • 25-10, 18-25, 25-17, 25-21  

Ambrose (3) vs. Genesee (1) - Genesee takes third place

1ADI STATE CHAMPIONSHIP: Troy (3) vs. Ambrose (0)

  • 25-13, 25-21, 25-8  

1ADII

Friday, November 1

at Lewiston High School

Kendrick^ (17-1) vs. Watersprings^ (21-0) 

Clark Fork^ (9-2) vs. Rockland (21-4) 

Salmon River^ (14-0) (3) vs. Castleford (14-3) (0)

  • 25-21, 25-17, 25-14

Lighthouse Christian^ (14-1) (3) vs. Tri-Valley (5-3) (1)

Kendrick (3) vs. Castleford (2) - Castleford eliminated

  • 25-22, 29-27, 18-25, 19-25, 17-15

Clark Fork (0) vs. Tri-Valley (3) - Clark Fork eliminated

Watersprings (3) vs. Salmon River (0)

  • 25-23, 25-20, 25-19

Rockland (1) vs. Lighthouse Christian (3)

  • 25-19, 25-23, 21-25, 25-21 

Kendrick (3) vs. Rockland (1) - Rockland eliminated

  • 25-17, 25-23, 21-25, 27-25

Tri-Valley (1) vs. Salmon River (3) - Tri-Valley eliminated

  • 22-25, 25-19, 25-22, 25-18

Saturday, November 2

Watersprings (3) vs. Lighthouse Christian (0)

  • 25-15, 25-14, 25-19

Salmon River (3) vs. Kendrick (0) - Kendrick takes fourth place

  • 25-23, 29-27, 25-13  

Lighthouse Christian (1) vs. Salmon River (3) - Lighthouse takes third place

  • 18-25, 25-21, 25-13, 25-16

1ADII STATE CHAMPIONSHIP: Watersprings (3) vs. Salmon River (0)

  • 25-9, 25-14, 25-5