BOISE, Idaho —

5A Southern Idaho Conference

Player of the Year: Darian White (Mountain View)

Coach of the Year: Matt Creech (Meridian)

HIGHLIGHTS: 2019 5A girls state basketball championship

FIRST TEAM

Ava Ranson (Timberline), Nyalam Thabach (Borah), Meghan Boyd (Eagle), Peyton McFarland (Boise), Naya Ojukwu (Mountain View)

SECOND TEAM

Jaimee McKinnie (Eagle), DeeAnn White (Meridian), Elena McHargue (Timberline), Allison Ross (Boise), Trinity Slocum (Mountain View)

HONORABLE MENTION

Laila Saenz (Mountain View), Riley Frith (Rocky Mountain), Kayla Carlson (Centennial), Eliza deVera (Eagle), Sydney Davis (Boise), Lauren Baumgartner (Capital), Jaleesa Lawrence (Meridian), Betsey King (Eagle), Mandy Berg (Rocky Mountain), Kelsey Higgins (Skyview), Brittney Hansen (Meridian), Madi Williams (Boise)

4A Southern Idaho Conference

TBA

HIGHLIGHTS: 2019 4A girls state basketball championship

4A Great Basin Conference

Player of the Year: Chinma Njoku (Century)

Coach of the Year: Chris Shuler (Century)

FIRST TEAM

Taylia Stimpson (Minico), Bethany Bow (Preston), Lexi Bull (Century), Lazzi Cristobal (Mountain Home), Mercedes Bell (Jerome)

SECOND TEAM

Olivia Holt (Century), Emalee Pippen (Mountain Home), Adrie Blanksma (Mountain Home), Paige Beem (Twin Falls), Adi Spillett (Pocatello)

HONORABLE MENTION

Alyssa Wood (Preston), Bailey Black (Minico), Abby Christensen (Century), Destiny Harris (Pocatello), Kelsie Pope (Burley), Patrea Topp (Wood River)

3A Snake River Conference

Player of the Year: Madison Jackson (Parma)

Coach of the Year: Cam Long (Homedale)

FIRST TEAM

Lilly Richins (Fruitland), Josey Hall (Homedale), Adyson Harris (Parma), Grace Jackson (Parma), Marissa Moyle (Weiser)

SECOND TEAM

Abby Smith (Fruitland), Alex Grant (Homedale), Jayci Swallow (Homedale), Courtney Weber (Parma), Maddy Erickson (Weiser)

HONORABLE MENTION

Grace Johnson (Fruitland), Kelsi Capps (Fruitland), Amaya Carter (Homedale), Sophie Nash (Homedale), Megan Hancock (Parma), Madisyn Collingwood (Payette), Lea Menchaca (Payette), Sara Lundberg (Weiser), Abbey Shirts (Weiser)

HIGHLIGHTS: 2019 3A girls state basketball championship

3A Sawtooth Central Idaho Conference

TBA

2A Western Idaho Conference

Player of the Year: Emma Clark (Melba)

Coach of the Year: Dave Lenz (Melba)

HIGHLIGHTS: 2A girls basketball state championship

FIRST TEAM

Kate Clark (Melba), Maddie Cooke (Cole Valley), Anna Veeck (Cole Valley), Ella Dejong (Nampa Christian), Kortney Trappett (Melba)

SECOND TEAM

Denise Pelayo (New Plymouth), Savannah Khoury (Cole Valley), Elle Fraas (Cole Valley), Kennedy Lacey (Nampa Christian), Mary Ellen Cossel (Melba)

HONORABLE MENTION

Harmony Heights (New Plymouth), Nicole Binggeli (New Plymouth), Lindsey Krogh (Cole Valley), Karina Olsen (Cole Valley), Olivia Cervantes (Nampa Christian), Emmi Taylor (Nampa Christian), Autumn Bennett (Marsing), Ashley Loucks (Marsing), Seanna McDougall (Victory Charter), Jordan Dayley (Melba), Katelyn Young (McCall-Donnelly), Lily Beltran (McCall-Donnelly), Rose Hansen (McCall-Donnelly), Jessica Jones (McCall-Donnelly)

1A Western Idaho Conference

Player of the Year: Destiny Quebrado (Notus)

Coach of the Year: Marc Caron (Rimrock)

FIRST TEAM

Madison Hodnett (Liberty Charter), Malia Good (Ambrose), Maggie Liebich (Riverstone International), Sintia Varela (Rimrock), Kylin Olson (Greenleaf Friends)

SECOND TEAM

Mary Meeks (North Star Charter), Kortne Randall (Notus), Maddie Mathis (Ambrose), Kambrei Frank (Victory Charter), Anna Frizzell (Riverstone International)

HONORABLE MENTION

Amanda Richael (Compass Charter), Louisa Goltry (Riverstone International), Sarah Ralstin (Greenleaf Academy), Sami Jewett (Rimrock), Julia Buckley (Ambrose), Thalia Guajardo (Wilder), Cameron Kimngsmore (Victory Charter), Katie Sama (Greenleaf Friends), Vimean Rath (Riverstone International), Bridget Maw (Liberty Charter), Mylee Myers (Rimrock), Aletha Fairbank (Idaho City), Cassie Dodge (Idaho City), Kylie Franks (Victory Charter), Kendall Stuart (Ambrose)

HIGHLIGHTS: 2019 1A DI girls state basketball championship

1A Long Pin Conference

Player of the Year: Chevelle Shepherd (Salmon River)

Defensive Player of the Year: Abbey Vogel (Tri-Valley)

Coach of the Year: Paula Tucker (Salmon River)

FIRST TEAM

Jade Warren (Horseshoe Bend), Emma Holton (Tri-Valley), Chelsy Testa (Council), Lotus Harper (Salmon River), Sage Way (Cascade)

SECOND TEAM

Larissa Hansen (Tri-Valley), Emily Diaz (Salmon River), Syringa Riley, Josey Jones (Tri-Valley), Sydney Williams (Council)

HONORABLE MENTION

Maddie Bartlett (Cascade), Brittany Schon (Council), Karley Hodges (Garden Valley), Brooke Lane (Horseshoe Bend), Jenna Thomas (Meadows Valley), Alethea Chapman (Salmon River), Lauren DeVries (Tri-Valley)

HIGHLIGHTS: 2019 1A DI girls state basketball championship

1A Snake River Conference

Co-player of the Year: Bailee Owens (Shoshone), Cierra Hennings (Shoshone)

Coach of the Year: Tim Chapman (Shoshone)

FIRST TEAM

Kamri Ottley (Raft River), Bailey Stephens (Valley), Makenna Kohtz (Valley), Patti Fitzgerald (Shoshone), Ari Regalado (Shoshone)

SECOND TEAM

Mallory Beck (Oakley), Audah Jones (Raft River), Katie Johnson (Valley), Rionna Kerner (Shoshone), Kaybree Christensen (Raft River)

HONORABLE MENTION

Jaysan Self (Raft River), Karlee Christensen (Raft River), Broganne Mangum (Valley), Liz Hardy (Oakley)