NAMPA, Idaho —

DANCE

5A

Military Division

  1. Eagle
  2. Mountain View
  3. Skyview
  4. Centennial

Hip Hop Division

  1. Eagle 
  2. Mountain View
  3. Rocky Mountain
  4. Thunder Ridge
  5. Borah

Kick Division

  1. Mountain View
  2. Eagle
  3. Skyview
  4. Rocky Mountain

Dance Division

  1. Eagle
  2. Skyview
  3. Centennial
  4. Timberline

5A STATE CHAMPIONS: Eagle

5A STATE RUNNER UP: Mountain View

5A THIRD PLACE: Skyview

5A ACADEMIC STATE CHAMPIONS: Boise

4A

Military Division

  1. Shelley
  2. Columbia
  3. Century
  4. Preston

Hip Hop Division

  1. Columbia
  2. Shelley
  3. Minico
  4. Preston

Kick Division

  1. Columbia
  2. Shelley
  3. Preston
  4. Century

Dance Division

  1. Shelley
  2. Columbia
  3. Twin Falls
  4. Preston

4A STATE CHAMPION: Shelley

4A STATE RUNNER UP: Columbia

Second place overall in 4a state!!! First place hip hop First place kick Second place military Second place dance So proud of this hardworking group of girls!

4A THIRD PLACE: Preston

4A ACADEMIC STATE CHAMPIONS: Century

3A

Military Division

  1. Idaho Arts Charter
  2. Declo
  3. Snake River
  4. American Falls

Hip Hop Division

  1. Idaho Arts Charter
  2. Declo
  3. Snake River
  4. Malad

Kick Division

  1. Idaho Arts Charter
  2. American Falls
  3. Declo

Dance Division

  1. Idaho Arts Charter
  2. American Falls
  3. Declo
  4. Malad

3A STATE CHAMPIONS: Idaho Arts Charter

3A STATE RUNNER UP: Declo

3A THIRD PLACE: American Falls

3A STATE ACADEMIC CHAMPS: Declo

CHEER

5A

5A Show Division

  1. Highland
  2. Eagle
  3. Thunder Ridge

5A Show Co-Ed Division

  1. Madison
  2. Mountain View

5A Pom Division

  1. Highland
  2. Eagle
  3. Madison
  4. Centennial

5A Sideline Division

  1. Highland
  2. Centennial
  3. Eagle
  4. Madison

5A Co-Ed Stunt Division

  1. Meridian
  2. Rigby

5A All Girl Stunt Division

  1. Highland
  2. Post Falls

5A STATE CHAMPION: Highland

5A STATE RUNNER UP: Madison

5A THIRD PLACE: Eagle

5A ACADEMIC STATE CHAMP: Madison

4A

4A Show Division

  1. Idaho Falls
  2. Blackfoot
  3. Preston

4A Show Co-Ed Division

  1. Bonneville
  2. Nampa
  3. Lakeland

4A Pom Division

  1. Idaho Falls
  2. Bonneville
  3. Preston
  4. Nampa

4A Sideline Division

  1. Bonneville
  2. Nampa
  3. Idaho Falls
  4. Burley

4A Co-Ed Stunt Division

  1. Nampa
  2. Idaho Falls
  3. Preston

4A All Girl Stunt Division

  1. Minico
  2. Burley
  3. Shelley

4A STATE CHAMPION: Bonneville

4A STATE RUNNER UP: Idaho Falls

4A THIRD PLACE: Nampa

4A ACADEMIC STATE CHAMP: Bishop Kelly

3A

3A All Girl Show Division

  1. Weiser
  2. Marsh Valley
  3. Filer

3A Co-Ed Show Division

  • Sugar-Salem
  • American Falls

3A Pom Division

  1. Weiser
  2. American Falls
  3. Sugar-Salem
  4. Snake River

3A Sideline Division

  1. Sugar-Salem
  2. Weiser
  3. American Falls
  4. Filer

3A Co-Ed Stunt Division

  1. Sugar-Salem

3A All Girl Stunt Division

  1. Snake River 
  2. Teton

3A STATE CHAMPION: Weiser

3A STATE RUNNER UP: Sugar-Salem

3A THIRD PLACE: American Falls

3A ACADEMIC STATE CHAMP: Weiser

2A

2A All Girl Show Division

  1. Soda Springs
  2. Malad
  3. Wendell

2A Co-Ed Show Division

  1. Oakley
  2. Firth
  3. Aberdeen

2A Pom Division

  1. Firth
  2. Soda Springs
  3. Oakley
  4. Wendell

2A Sideline Division

  1. Oakley
  2. Firth
  3. Soda Springs
  4. Aberdeen

2A Co-Ed Stunt Division

  1. Aberdeen
  2. Firth
  3. Wendell

2A All Girl Stunt Division

  1. West Jefferson
  2. Salmon
  3. Bear Lake

2A STATE CHAMPION: Oakley

2A STATE RUNNER UP: Soda Springs

2A THIRD PLACE: Firth

2A ACADEMIC STATE CHAMP: Declo

5th in State! So proud of these kids! They put out a great routine against some pretty tough competition. This is just the beginning 💪🏻 #mhscheer #letsgohuskies #state2019 #buildingsomethingnew...