x

Boise's Leading Local News: Weather, Traffic, Sports and more | Boise, Idaho | KTVB.com

2019 Idaho high school all-conference soccer teams

2019 Idaho high school all-conference soccer teams. Players are chosen by the coaches in their respective conferences.
Credit: KTVB

BOISE, Idaho —

GIRLS

5A SOUTHERN IDAHO CONFERENCE

Player of the Year: Kelsey Oyler (Rocky Mountain)

Coach of the Year: Donal Kaehler (Rocky Mountain)

FIRST TEAM

Violet Rademacher (Rocky Mountain), Kasey Wardel (Rocky Mountain), Nicole Gieser (Rocky Mountain), Brynn Celani (Timberline), Katelyn Alcorn (Timberline), Kenzie Kluksdal (Boise), Sophie Drown (Eagle), Brooke Snyder (Mountain View), Payton Baratcart (Boise), Larissa Wagner (Rocky Mountain), Logan Smith (Boise), Ava Ranson (Timberline), 

SECOND TEAM

Bre Norris (Boise), Helene Pereda (Borah), Elle Cox (Eagle), Callie Baker (Mountain View), Audrey Hawes (Boise), Jade Maldonado (Centennial), Brooke Christie (Timberline), Hayden Wilsey (Timberline), Kendra McDaniel (Boise), Eden Makaafi (Borah), Bradie Garven (Eagle), Mariah Albin (Boise)

HONORABLE MENTION

Molly McCabe (Borah), Kylee McDonald (Timberline), Justine Humphrey (Mountain View), Chloe Flynn (Borah), Sydney Shafer (Borah), Allyse Bergdolt (Eagle), Kody Epp (Eagle), Cailey Mae Hodkins (Centennial), Kenzie Thiel (Capital), Kaylee Gallegos (Meridian), Emily Miller (Meridian), Madison Treasure (Meridian), Zoe Koci (Borah), Lily Transtrum (Borah), Kayla Wallace (Eagle), Kearney Hoggan (Eagle), Kenadee Stucki (Skyview), London Carter (Timberline), Maeve Pierson (Timberline), Kaydree Rapp (Mountain View), Kinsee Finlee (Meridian), Nadia Kincaid (Rocky Mountain), Olivia Vance (Mountain View), Sophia Avalos (Mountain View), Keeley Cross (Capital), Chloe Bowes (Timberline), Ainsley Terada (Rocky Mountain)

MORE: 2020 Treasure Valley & Magic Valley college commits

4A SOUTHERN IDAHO CONFERENCE

Player of the Year: Peyton Dion (Columbia)

Coach of the Year: Chris Reynolds (Kuna)

FIRST TEAM

Alexis Haws (Kuna), Mia Cartwright (Bishop Kelly), Shaelyn Olsen (Caldwell), Leslie Castrejon (Caldwell), Alexis Pond (Bishop Kelly), Emalie Wood (Middleton), Goldie Mumford (Emmett), Isabella Visonhaler (Bishop Kelly), Molly Simpson (Columbia), Kassie Gorton (Kuna), Breanna Bagley (Nampa), Kaydence Moore (Caldwell)

SECOND TEAM

Briana Woods (Vallivue), Jayla Ponce (Kuna), Sydney Cromwell (Bishop Kelly), Jordan Armstrong (Kuna), Sage Stroud (Ridgevue), Lizabeth Soto (Vallivue), Erin Harrington (Bishop Kelly), Ali Chatterton (Bishop Kelly), Anna Schwerd (Ridgevue), Josie Brence (Middleton), Natalie Phillips (Bishop Kelly)

HONORABLE MENTION

Kaylee Fone (Columbia), Isis Villafane (Ridgevue), Yessi Morales (Columbia), Kylie Howard (Middleton), Gracie Schmitt (Middleton), Katie Hana (Nampa), Amina Han (Kuna), Maggie Novosel (Bishop Kelly), Nataja Davis (Kuna), Faith Hodge (Vallivue), Samantha Wind (Kuna), Raquel Landa (Vallivue), Andi Wyatt (Middleton), Bailey Davis (Kuna), Jaedyn Rrhoton (Vallivue), Emma Titus (Kuna), Mia Nottingham (Columbia), Savanna Martin (Vallivue), Kathleen McGrath (Bishop Kelly), Katie Barton (Ridgevue), Victoria Massey (Emmett), Ariel Kotte (Kuna), Madison Oswald (Nampa), Kendra Woods (Vallivue)

RELATED: 2019 Idaho High School state soccer championships

4A GREAT BASIN TEN CONFERENCE

TBA

3A SNAKE RIVER VALLEY CONFERENCE

TBA

3A SAWTOOTH CENTRAL IDAHO CONFERENCE

TBA

WATCH: Rocky Mountain girls soccer on Sunday Sports Extra

BOYS

5A SOUTHERN IDAHO CONFERENCE

Player of the Year: Jack Goode (Boise)

Coach of the Year: Jayson Transtrum (Borah)

FIRST TEAM

Roark Looney (Centennial), Jordan Sykes (Skyview), Nick Liebich (Boise), Marcos Vega (Mountain View), Austin Frisk (Eagle), Sawyer Luthy (Boise), Nick Bisagno (Mountain View), Tyler Cramer (Borah), Peter Palavos (Rocky Mountain), Mason Slaughter (Timberline), Thomas Ryden (Boise), Jonah Parsons (Centennial)

SECOND TEAM

Eli Marler (Borah), Patrick Moes (Capital), Brogan Doyle (Rocky Mountain), Jared Sielaff (Borah), Brandon Donat (Borah), Evan Shulte (Timberline), Sienmin Lay (Centennial), C.J. Brewster (Timberline), Braden Anderson (Centennial), Brennan Gaffney (Capital), Rama Ramadhani (Borah), Carlos Camacho (Borah), Dalton Bateman (Rocky Mountain)

HONORABLE MENTION

Drew Morris (Eagle), Nathan Kudera (Mountain View), Javi Bustamantes (Skyview), Eric Gantt (Meridian), Soren Taylor (Borah), Toby Caldara (Boise), Christian Rainey (Eagle), Tyler Kramer (Borah), Braden Johnson (Capital), Trey Cantrell (Skyview), Luke Wallace (Boise), Roger Price (Centennial), Matt Morando (Mountain View), Jonny Camacho (Skyview), Ethan Vasillaros (Meridian), Koyote Zimmerman (Capital), Nate Bartlett (Timberline), Truman Hoggan (Eagle), Aaron Serio (Mountain View), Dino Dragonovic (Centennial), Ian Woodley (Boise), Jonah Johnson (Meridian), Ben Denton (Eagle), Keegan Oyler (Rocky Mountain), Caden Zierenberg (Rocky Mountain)

WATCH: Eagle Mustangs on Sunday Sports Extra

4A SOUTHERN IDAHO CONFERENCE

Player of the Year: Damien Arguello (Caldwell)

Coach of the Year: Aristeo Alvizo (Emmett)

FIRST TEAM

Lennyn Solis (Emmett), Danny Torres (Caldwell), Tre Brewer (Nampa), Archie Clark (Ridgevue), Antonio Rossi (Middleton), Nic Tougher (Bishop Kelly), Oscar Sandoval (Emmett), Raoul Barragan (Vallivue), Dylan Manker (Ridgevue), Jonathon Vasquez (Caldwell), Kenton Ainsworth (Nampa), Payton Childers (Vallivue), Tristan McMahan (Nampa)

SECOND TEAM

Colton Crawford (Bishop Kelly), Antonio Velazquez (Ridgevue), Juan Osuna (Vallivue), Jackson Baker (Kuna), Cristian Yeakkley (Caldwell), Adam Flores (Vallivue), Declan Ainsworth (Nampa), Ethan Schliep (Nampa), Justin Baker (Middleton), Andres Chavez (Ridgevue), Liam Coyle (Ridgevue), Canyon Murrow (Ridgevue)

HONORABLE MENTION

Jean Sitwatwa (Columbia), Jose Rodriguez (Columbia), Ricardo Trinidad-Flores (Middleton), Cole Hernandez (Ridgevue), Tyler Paige (Nampa), Cameron Johnson (Middleton), Jacob Atkins (Kuna), Baylor Eller (Vallivue), Jose Lara (Emmett), Eric Ayala (Emmett), Dylan Lillywhite (Columbia), Jesus Gonzales (Ridgevue), Ian Gottfredson (Middleton), Coleman Boyd (Bishop Kelly), Alex Cruz (Caldwell), Miguel Solarzano (Columbia), Jason Alverado (Emmett), Conner Heideman (Emmett), Ryan Solis (Emmett), Jorge Rivera (Emmett), Justin Jenkins (Ridgevue), Angel Venegas (Kuna), Isidro Bermudez (Vallivue), Bradyn Walker (Middleton)

4A GREAT BASIN TEN CONFERENCE

TBA

3A SNAKE RIVER VALLEY CONFERENCE

TBA

3A SAWTOOTH CENTRAL IDAHO CONFERENCE

TBA