x
Breaking News
More (0) »

Boise's Leading Local News: Weather, Traffic, Sports and more | Boise, Idaho | KTVB.com

2019 Boys district soccer bracket & schedules

District tournaments get underway on Friday. Southern Idaho Conference, Snake River Conference & South Central Idaho Conference brackets available.
Credit: KTVB

BOISE, Idaho —

SOUTHERN IDAHO CONFERENCE

5A

Play-in games begin Friday, October 11 at Timberline High School. Winners from those matches will advance to the district tournament.

Losers will be eliminated. The tournament will then become double-elimination.

This story will be updated throughout the tournament as scores are announced.

Credit: KTVB

FRIDAY, OCTOBER 11

at Timberline High School

#7 Eagle (3-4-2) (4) vs. #10 Meridian (1-8) (1) - Meridian eliminated

#8 Mountain View (3-5-1) (2) vs. #9 Capital (1-7-1) (0) - Capital eliminated

RELATED: 2020 Treasure Valley & Magic Valley College commitments

SATURDAY, OCTOBER 12

at Eagle High School

#1 Boise (9-0) (3) vs. #8 Mountain View (4-5-1) (0)

#4 Borah (4-2-3) vs. #5 Centennial (4-3-2) 

#2 Rocky Mountain (5-3-1) (0) vs. #7 Eagle (4-4-1) (1)

#3 Skyview (5-3-1) (1) vs. #6 Timberline (4-4-1) (1) - Timberline wins 4-2 on PK's

MONDAY, OCTOBER 14

#7 Eagle (3) vs. #6 Timberline (1) - Eagle to state

#4 Borah (1) vs. #1 Boise (1) - Borah to state

#8 Mountain View (1) vs. #5 Centennial (0) - Centennial eliminated

#2 Rocky Mountain (0) vs. #3 Skyview (2) - Rocky Mountain eliminated

TUESDAY, OCTOBER 15

at Eagle High School

#8 Mountain View (3) vs. #6 Timberline (1) - Mountain View to state

#3 Skyview (2) vs. #1 Boise (0) - Skyview to state

WEDNESDAY, OCTOBER 16

at Rocky Mountain High School

DISTRICT CHAMPIONSHIP: #4 Borah (1) vs. #7 Eagle (0)

at Eagle High School

#6 Timberline (1) vs. #1 Boise (3) - Boise to state play-in game, Timberline  eliminated

HIGHLIGHTS: Eagle Mustangs vs. Mountain View Mavericks

4A

SATURDAY, OCTOBER 12

#8 Columbia (1-10-5) (1) at #1 Caldwell (13-2-1) (5)

#7 Bishop Kelly (2-11-3) (1) at #2 Ridgevue (11-4-1) (2)

#6 Middleton (6-7-3) (0) at #3 Emmett (10-5-1) (5)

#5 Nampa (8-4-4) (2) at #4 Vallivue (10-5-1) (3)

MONDAY, OCTOBER 12

#7 Bishop Kelly (0) at #6 Middleton (3) - Bishop Kelly eliminated 

  • Goals: Tyler Evans: 1 goal, Antonio Rossi: 1 goal, Brayden Ruggles: 1 goal

#4 Vallivue (0) at #1 Caldwell (3) - Caldwell to state

#3 Emmett (1) at #2 Ridgevue (0) - Emmett to state

#8 Columbia (0) at #5 Nampa (1) - Columbia eliminated

TUESDAY, OCTOBER 15

at Kuna High School

#5 Nampa vs. #2 Ridgevue - Nampa eliminated

#4 Vallivue (2) vs. #6 Middleton (0) - Middleton eliminated

THURSDAY, OCTOBER 17

at Kuna High School

DISTRICT CHAMPIONSHIP: #1 Caldwell (2) vs. #3 Emmett (1)

GREAT BASIN CONFERENCE

4A

WEDNESDAY, OCTOBER 9

#8 Minico (0) at #1 Century (10)

#5 Canyon Ridge (3) at #4 Preston (2)

#6 Twin Falls (0) at #3 Jerome (3)

#7 Mountain Home (1) at #2 Wood River (4)

SATURDAY, OCTOBER 12

#8 Minico (3) at #4 Preston (10) - Minico eliminated

#7 Mountain Home (1) at #6 Twin Falls (4) - Mountain Home eliminated

#5 Canyon Ridge (1) at #1 Century (1) - Canyon Ridge wins 6-5 in PK's, to state

#3 Jerome (2) at #2 Wood River (1) - Jerome to state

MONDAY, OCTOBER 14

#4 Preston (1) at #2 Wood River (3) - Preston eliminated

#6 Twin Falls (4) at #1 Century (2) - Century eliminated

WEDNESDAY, OCTOBER 17

at Wood River High School

#6 Twin Falls vs. #2 Wood River - 10-9 in PK's - Wood River eliminated, Twin Falls to state play-in game

DISTRICT CHAMPIONSHIP: #5 Canyon Ridge (1) vs. #3 Jerome (2)

SNAKE RIVER CONFERENCE

3A

TUESDAY, OCTOBER 15

at Payette High School

#4 Payette (0) at #1 Weiser (8) - Payette eliminated

#3 Fruitland vs. #2 McCall-Donnelly - McCall-Donnelly eliminated

THURSDAY, OCTOBER 17

at Payette High School

DISTRICT CHAMPIONSHIP: #1 Weiser (3) vs. #3 Fruitland (2) - Weiser to state

Watch more High School Sports:

See them all in our YouTube Playlist: