Voters throughout Idaho will take to the polls on Tuesday, May 15 to decide a number of county, legislative and statewide primary races, as well as ballot questions, including school levies. Because it is an even-numbered year, there are no local (mayoral, city council, etc.) races on the ballot.

The May 15 election is a primary, so your ballot will reflect candidates from your party of choice. The Republican and Constitution parties both have closed primaries, meaning only voters affiliated with those parties can vote for their respective candidates. The Democratic Party is holding an open primary, and anyone can vote for that party's candidates, so long as they have not voted on another party's ballot.

An “unaffiliated” voter may affiliate with their party of choice by filing a signed form up to and including election day.

In addition to the partisan ballots, voters will see non-partisan candidates, such as district court judges. All voters will also see school levies and other non-partisan ballot questions, regardless of party affiliation.

For a look at county races and ballot questions, including school levies, check out our county-by-county ballot breakdown.

LIVE RESULTS WILL BE HERE AFTER THE POLLS CLOSE

MORE: Voter Resources: Register to vote, find your polling place, and more

Below is a look at the congressional, statewide and legislative races you find on ballots on election day.

CONGRESSIONAL RACES

Representative, 1st District

  • DEM Cristina McNeil
  • DEM Michael W Smith
  • DEM James Vandermaas
  • REP Russ Fulcher
  • REP Alex Gallegos
  • REP Nick Henderson
  • REP David H. Leroy
  • REP Luke Malek
  • REP Christy Perry
  • REP Michael Snyder

MORE: Meet the candidates for Idaho's open congressional seat

Representative, 2nd District

  • DEM Peter Rickards
  • DEM Aaron Swisher
  • REP Mike Simpson

STATEWIDE RACES

Governor

  • DEM AJ Balukoff
  • DEM Peter Dill
  • DEM Paulette Jordan
  • REP Tommy Ahlquist
  • REP Harley Delano Brown
  • REP Dalton Ben Cannady
  • REP Raul Labrador
  • REP Brad Little
  • REP Lisa Marie
  • REP Steve Pankey

Lieutenant Governor

  • DEM Kristin Collum
  • DEM Jim Fabe
  • REP Marv Hagedorn
  • REP Janice McGeachin
  • REP Bob Nonini
  • REP Kelley Packer
  • REP Steve Yates

Secretary of State

  • DEM Joseph J.P. Chastain
  • DEM Jill Humble
  • REP Lawerence E. Denney

State Controller

  • REP Brandon D Woolf

State Treasurer

  • REP Julie A. Ellsworth
  • REP Tom Kealey
  • REP Vicky J McIntyre

Attorney General

  • DEM Bruce S. Bistline
  • REP Lawrence Wasden

Superintendent of Public Instruction

  • DEM Allen Humble
  • DEM Cindy Wilson
  • REP Jeff Dillon
  • REP Sherri Ybarra

JUDICIAL RACE

Fifth Judicial Court Judge (Blaine, Camas, Cassia Gooding, Jerome, Lincoln, Minidoka, and Twin Falls counties)

To Succeed Randy J. Stoker

  • Samuel S. Beus
  • Theodore Booth
  • David W. Gadd
  • Roger B. Harris

STATE LEGISLATIVE RACES

All Idaho legislative seats in both the House and Senate are up for vote this year. Candidates for each seat are listed below. To find out which legislative district you live in, click here.

Legislative District 1

State Senator

  • DEM Vera Gadman
  • REP Danielle Ahrens
  • REP Scott Herndon
  • REP Jim Woodward

State Representative, Position A

  • DEM Bob Vickaryous
  • DEM Ellen Weissman
  • REP Mike Boeck
  • REP Heather Scott

State Representative, Position B

  • DEM Stephen F. Howlett
  • REP Sage G. Dixon

Legislative District 2

State Senator

  • DEM Dale R Broadsword
  • REP Steve Vick

State Representative, Position A

  • DEM Maria Andrews
  • REP Vito Barbieri
  • REP Fritz Wiedenhoff

State Representative, Position B

  • DEM Alanna Brooks
  • DEM Richard Kohles
  • REP John Green
  • REP Doug "Doug O" Okuniewicz

Legislative District 3

State Senator

  • DEM Patrick Lippert
  • REP Don Cheatham

State Representative, Position A

  • REP Ron Mendive

State Representative, Position B

  • DEM Dan Hanks
  • REP Tony Wisniewski

Legislative District 4

State Senator

  • DEM Cory Jane English
  • REP Michael S. Pereira
  • REP Mary Souza

State Representative, Position A

  • DEM Rebecca Schroeder
  • REP Jim Addis

State Representative, Position B

  • DEM Shem Hanks
  • REP Paul Amador
  • REP Roger Garlock

Legislative District 5

State Senator

  • DEM David Nelson
  • REP Marshall Comstock
  • REP Dan Foreman

State Representative, Position A

  • DEM Margaret R Gannon
  • REP Bill Goesling
  • REP Hari Heath

State Representative, Position B

  • DEM Terry Hardman
  • DEM Laurene Sorensen
  • REP Caroline Nilsson Troy

Legislative District 6

State Senator

  • REP Daniel Johnson

State Representative, Position A

  • REP Thyra K. Stevenson

State Representative, Position B

  • DEM John Rusche
  • REP Mike Kingsley

Legislative District 7

State Senator

  • REP Carl G. Crabtree

State Representative, Position A

  • REP Priscilla Giddings
  • REP Ryan A. Lawrence
  • REP Shannon McMillan

State Representative, Position B

  • REP Phil Hart
  • REP Paul E. Shepherd

Legislative District 8

State Senator

  • REP Marla Lawson
  • REP Steven Thayn

State Representative, Position A

  • REP Terry F. Gestrin

State Representative, Position B

  • REP Dorothy Moon

Legislative District 9

State Senator

  • REP Abby Lee

State Representative, Position A

  • DEM Allen Schmid
  • REP Ryan Kerby
  • REP Lorrie L. Richins

State Representative, Position B

  • DEM Chase Van Weerdhuizen
  • REP Judy Boyle

Legislative District 10

State Senator

  • DEM Evangeline Beechler
  • REP Jim Rice

State Representative, Position A

  • DEM Sead Muradbegovic
  • REP Jarom Wagoner

State Representative, Position B

  • DEM Chelsea Gaona-Lincoln
  • REP Greg Chaney

Legislative District 11

State Senator

  • DEM Harold F. 'Ric' Coles Jr.
  • DEM Edward Savala
  • REP Zach Brooks
  • REP Patti Anne Lodge

State Representative, Position A

  • REP Josh Gibbons
  • REP Scott Syme

State Representative, Position B

  • DEM Brian A. Ertz
  • REP Kirk Adams
  • REP Scott R Brock
  • REP David L Lincoln
  • REP Tammy Nichols
  • REP Kathryn Ralstin

Legislative District 12

State Senator

  • DEM Chelle Gluch
  • REP Todd Lakey

State Representative, Position A

  • DEM Pat Day Hartwell
  • REP Robert Anderst

State Representative, Position B

  • REP Rick D. Youngblood

Legislative District 13

State Senator

  • REP Jeff C Agenbroad

State Representative, Position A

  • REP Brent J. Crane

State Representative, Position B

  • DEM Chris Ho
  • REP Gary E. Collins
  • REP Lori Shewmaker

Legislative District 14

State Senator

  • DEM Richard Boozel
  • REP Darin J. Driscoll
  • REP Natalie Feuerstein
  • REP C. Scott Grow
  • REP Todd Hatfield
  • REP Ted Hill

State Representative, Position A

  • DEM Jane M. Rohling
  • REP Mike Moyle

State Representative, Position B

  • REP Gayann DeMordaunt

Legislative District 15

State Senator

  • DEM Jim Bratnober
  • REP Sarah A. Clendenon
  • REP Fred S. Martin

State Representative, Position A

  • DEM Steve Berch
  • REP Lynn M. Luker

State Representative, Position B

  • DEM Jake Ellis
  • REP Patrick McDonald

Legislative District 16

State Senator

  • DEM Grant Burgoyne
  • REP LeeJoe Lay

State Representative, Position A

  • DEM John A. McCrostie
  • REP Graham Paterson

State Representative, Position B

  • DEM Rob Mason
  • DEM Colin Nash
  • DEM Geoff Stephenson
  • DEM George Tway
  • DEM Barb Vanderpool
  • REP Jim Silsby

Legislative District 17

State Senator

  • DEM Maryanne Jordan
  • REP David L. DeHaas

State Representative, Position A

  • DEM John Gannon
  • DEM Randy H Johnson
  • REP Anthony Thomas Dephue

State Representative, Position B

  • DEM Sue Chew
  • REP Kevin Rhoades

Legislative District 18

State Senator

  • DEM Janie Ward-Engelking

State Representative, Position A

  • DEM Ilana Rubel

State Representative, Position B

  • DEM Brooke Green
  • REP Steve Simmons

Legislative District 19

State Senator

  • DEM Cherie Buckner-Webb
  • REP Aaron J. Tribble

State Representative, Position A

  • DEM Mat Erpelding
  • REP Gary Parent II
  • REP Mark Patten

State Representative, Position B

  • DEM Melissa Wintrow

Legislative District 20

State Senator

  • REP Mark Johnson
  • REP Chuck Winder5528 N Ebbets Ave Boise ID 83713

State Representative, Position A

  • REP Joe A. Palmer

State Representative, Position B

  • REP James Holtzclaw

Legislative District 21

State Senator

  • DEM Dawn C. Pierce
  • REP Clifford R. "Cliff" Bayer

State Representative, Position A

  • DEM Joshua Robinson
  • REP Steven C Harris

State Representative, Position B

  • REP Thomas E. "Tom" Dayley

Legislative District 22

State Senator

  • DEM Mik W. Lose
  • REP Lori Den Hartog

State Representative, Position A

  • REP John Vander Woude

State Representative, Position B

  • REP Ronald DeBlauw
  • REP Jason A. Monks

Legislative District 23

State Senator

  • REP Bert Brackett
  • REP Mark Rhatigan

State Representative, Position A

  • REP Oscar Evans
  • REP Christy Zito

State Representative, Position B

  • REP Megan C. Blanksma

Legislative District 24

State Senator

  • REP Lee Heider
  • REP Jay S Waters III

State Representative, Position A

  • REP Lance Clow

State Representative, Position B

  • DEM Deborah Silver
  • REP Rocky Ferrenburg
  • REP Linda Wright Hartgen

Legislative District 25

State Senator

  • REP Terry Edwards
  • REP Jim Patrick

State Representative, Position A

  • REP Laurie Lickley
  • REP B. Roy Prescott
  • REP Glenneda Zuiderveld

State Representative, Position B

  • REP Lyle Johnstone
  • REP Clark Kauffman

Legislative District 26

State Senator

  • DEM Michelle Stennett
  • REP Julie Lynn

State Representative, Position A

  • DEM Muffy Davis
  • REP Steve Miller

State Representative, Position B

  • DEM Sally Toone
  • REP Mike McFadyen

Legislative District 27

State Senator

  • REP Kelly Arthur Anthon

State Representative, Position A

  • REP Scott Bedke

State Representative, Position B

  • REP Kevin Williams
  • REP Fred Wood

Legislative District 28

State Senator

  • DEM Mike Saville
  • REP Alan B. Curtis
  • REP Jim Guthrie

State Representative, Position A

  • DEM Steve Landon
  • REP Randy Armstrong

State Representative, Position B

  • REP Gary Aldous
  • REP Kevin Andrus
  • REP Kay Jenkins
  • REP Dennis H Spencer

Legislative District 29

State Senator

  • DEM Mark Nye
  • REP Lance Kolbet

State Representative, Position A

  • DEM Chris Abernathy
  • DEM Sean Fay
  • REP Dustin Whitney Manwaring

State Representative, Position B

  • DEM Elaine Smith
  • REP Kevin James Brown
  • REP Molly Swallow

Legislative District 30

State Senator

  • REP Dean M. Mortimer

State Representative, Position A

  • DEM Pat Tucker
  • REP Gary L Marshall
  • REP Jeff Thompson

State Representative, Position B

  • REP Wendy Horman
  • REP Randy Neal

Legislative District 31

State Senator

  • REP Steve Bair

State Representative, Position A

  • REP Neil A Anderson

State Representative, Position B

  • REP Julie VanOrden
  • REP Julianne Young

Legislative District 32

State Senator

  • REP Mark Harris
  • REP Noall E. Wolff

State Representative, Position A

  • REP Marc Gibbs

State Representative, Position B

  • REP Chad Christensen
  • REP Tom Loertscher

Legislative District 33

State Senator

  • DEM Jerry Sehlke
  • REP Dave Lent
  • REP Tony Potts

State Representative, Position A

  • DEM Jim De Angelis
  • REP Barbara Ehardt

State Representative, Position B

  • DEM George Morrison
  • REP Bryan N. Zollinger

Legislative District 34

State Senator

  • DEM Robert S. Nielsen
  • REP Brent Hill

State Representative, Position A

  • REP Ron Nate
  • REP Doug Ricks

State Representative, Position B

  • REP Elaine King
  • REP Marshall H. Merrell
  • REP Britt Raybould

Legislative District 35

State Senator

  • REP Van Burtenshaw
  • REP Jud Miller

State Representative, Position A

  • REP Daniel H Davis
  • REP Jerald Raymond

State Representative, Position B

  • DEM Jerry L. Browne
  • REP Rod Furniss
  • REP Karey Hanks