Tournament Central: IHSAA State Boys Basketball

Credit: Jay Tust / KTVB

New Plymouth

Print
Email
|

by Jay Tust

Bio | Email | Follow: @KTVBSportsGuy

KTVB.COM

Posted on March 1, 2013 at 10:47 AM

Updated Sunday, Nov 24 at 11:11 AM

The IHSAA Boys Basketball State Tournament tips off on Thursday and goes through Saturday. Check back thoughout the tournament for pictures, highlights, scoring updates and stats.

Also, follow @KTVBSportsGuy and @7SportsGuy on twitter for live updates.

5A Boy - Defending Champ: Borah over Post Falls, 49-31
1st Place: Borah Lions
2nd Place: Rocky Mountain Grizzlies
3rd Place: Highland Rams
4th Place: Mountain View Mavericks
Consolation Champ: Capital Eagles

Thursday, February 28 - The Idaho Center
Game 1 - Lake City (17-6) 33, Rocky Mountain (20-4) 61 - Final (Boxscore)
Game 2 - Highland (20-4) 57, Capital (14-10) 56 - Final (Boxscore)
Game 3 - Borah (23-1) 54, Madison (15-10) 43 - Final (Boxscore)
Game 4 - Mountain View (19-5) 44, Post Falls* (11-14) 34 - Final (Boxscore)
*Defeated Eagle, 58-47, in state play-in game

Friday, March 1 - The Idaho Center
Game 5* - Lake City (17-7) 46, Capital (15-10) 54 - Final (Boxscore)
Game 6* - Madison (16-10) 56, Post Falls (11-15) 49 - Final (Boxscore)
Game 7 - Rocky Mountain (21-4) 51, Highland (20-5) 48 - Final (Boxscore)
Game 8 - Borah (24-1) 62, Mountain View (19-6) 53 - Final (Boxscore)

Saturday, March 2
Game 9 - Capital (16-10) 53, Madison (16-11) 45 - Final (Boxscore)
Game 10 - Highland (21-5) 59 Mountain View (19-7) 49 - Final (Boxscore)
STATE CHAMPIONSHIP: Game 16 - Rocky Mountain (21-5) 44, Borah (25-1) 47 - Final (Boxscore)

4A Boys - Defending Champ: Rigby over Madison, 56-49
1st Place: Rigby Trojans
2nd Place: Moscow Bears
3rd Place: Skyview Hawks
4th Place: Twin Falls Bruins
Consolation Champ: Bishop Kelly Knights

Thursday, February 28 - Borah High School
Game 1 - Skyview (21-2) 75, Burley (17-8) 48 - Final (Boxscore)
Game 2 - Rigby (17-6) 52, Bishop Kelly (17-8) 49 - Final (Boxscore)
Game 3 - Moscow (17-5) 65, Emmett (18-6) 48 - Final (Boxscore)
Game 4 - Twin Falls (20-6) 52, Century (11-15) 48 - Final (Boxscore)

Friday, February 1 - Borah High School
Game 5* - Burley (17-9) 41, Bishop Kelly (18-8) 67 - Final (Boxscore)
Game 6* - Skyview (21-3) 41, Rigby (18-6) 51 - Final (Boxscore)
Game 7 - Emmett (19-6) 58, Century (11-16) 55 - Final (Boxscore)
Game 8 - Moscow (18-5) 57, Twin Falls (20-7) 55 - Final (Boxscore)

Saturday, March 2
Game 9 - Bishop Kelly (19-8) 67, Emmett (19-7) 43 - Final (Boxscore)
Game 10 - Skyview (22-3) 57, Twin Falls (20-8) 50 - Final (Boxscore)
STATE CHAMPIONSHIP: Game 15 - Rigby (19-6) 45, Moscow (18-6) 43 - Final (Boxscore)

3A Boys - Defending Champ: Fruitland over Snake River, 57-51
1st Place: Snake River Panthers
2nd Place: Shelley Russets
3rd Place: Filer Wildcats
4th Place: Fruitland Grizzlies
Consolation Champ: Sugar-Salem Diggers

Thursday, February 28 - Meridian High School
Game 1 - Snake River (18-5) 38, Buhl (14-11) 37 - Final (Boxscore)
Game 2 - Fruitland (18-5) 59, Timberlake (18-4) 55 - Final (Boxscore)
Game 3 - Filer (22-2) 54, Sugar-Salem (22-4) 49 - Final (Boxscore)
Game 4 - Shelley (20-4) 60, Payette (12-14) 44 - Final (Boxscore)

Friday, March 1 - Meridian High School
Game 5* - Buhl (15-11) 76, Timberlake (18-5) 69 - Final (Boxscore)
Game 6* - Sugar-Salem (23-4) 46, Payette (12-15) 30 - Final (Boxscore)
Game 7 - Snake River (19-5) 50, Fruitland (18-6) 37 - Final (Boxscore)
Game 8 - Filer (22-3) 52, Shelley (21-4) 66 - Final (Boxscore)

Saturday, March 2
Game 9 - Buhl (15-12) 40, Sugar-Salem (24-4) 47 - Final (Boxscore)
Game 10 - Fruitland (18-7) 54, Filer (23-3) 80 - Final (Boxscore)
STATE CHAMPIONSHIP: Game 14 - Snake River (20-5) 67, Shelley (21-5) 65 - Final/OT (Boxscore)

2A Boys - Defending Champ: Cole Valley Christian over Kamiah, 51-48
1st Place: Grangeville Bulldogs
2nd Place: New Plymouth Pilgrams
3rd Place: West Side Pirates
4th Place: Firth Cougars
Consolation Champ: Soda Springs Cardinals

Thursday, Feb. 28 - Capital High School
Game 1 - Declo (17-7) 47, Grangeville (15-8) 60 - Final (Boxscore)
Game 2 - West Side (16-9) 44, North Star (15-8) 36 - Final (Boxscore)
Game 3 - New Plymouth (16-9) 46, Soda Springs (15-12) 42 - Final (Boxscore)
Game 4 - Firth (17-7) 64, Cole Valley (19-6) 34 - Final (Boxscore)

Friday, March 1 - Capital High School
Game 5* - Declo (18-7) 50, North Star (15-9) 35 - Final (Boxscore)
Game 6* - Soda Springs (16-12) 66, Cole Valley (19-7) 65 - Final (Boxscore)
Game 7 - Grangeville (16-8) 54, West Side (16-10) 41 - Final (Boxscore)
Game 8 - New Plymouth (17-9) 53, Firth (17-8) 48 - Final/OT (Boxscore)

Saturday, March 2
Game 9 - Declo (18-8) 47, Soda Springs (17-12) 54 - Final (Boxscore)
Game 10 - West Side (17-10) 48, Firth (17-9) 44 - Final (Boxscore)
STATE CHAMPIONSHIP: Game 13 - Grangeville (17-8) 47, New Plymouth (17-10) 32 - Final (Boxscore)

1A-D1 Boys - Defending Champ: Glenns Ferry over Lapwai, 64-59
1st Place: Butte Country Pirates
2nd Place: Kamiah Kubs
3rd Place: Genessee Bulldogs
4th Place: Liberty Charter Patriots
Consolation Champ: Notus Pirates

Thursday, February 28 - Vallivue High School
Game 1 - Genesee (19-4) 46, Notus (16-8) 34 - Final (Boxscore)
Game 2 - Butte County (23-1) 44, Clearwater Valley (15-10) 38 - Final (Boxscore)
Game 3 - Liberty Charter (20-4) 69, Grace (13-12) 60 - Final (Boxscore)
Game 4 - Shoshone (14-11) 44, Kamiah (18-6) 56 - Final (Boxscore)

Friday, March 1 - Vallivue High School
Game 5* - Notus (17-8) 64, Clearwater Valley (15-11) 57 - Final (Boxscore)
Game 6* - Grace (13-13) 32, Shoshone (15-11) 54 - Final (Boxscore)
Game 7 - Genesee (19-5) 32, Butte County (24-1) 43 - Final (Boxscore)
Game 8 - Liberty Charter (20-5) 43, Kamiah (19-6) 58 - Final (Boxscore)

Saturday, February 16
Game 9 - Notus (18-8) 48, Shoshone (15-12) 41 - Final (Boxscore)
Game 10 - Genesee (20-5) 46, Liberty Charter (20-6) 39 - Final (Boxscore)
STATE CHAMPIONSHIP: Game 12 - Butte County (25-1) 58, Kamiah (19-7) 45 - Final (Boxscore)

1A-D2 Boys - Defending Champ: Nezperce over Carey, 62-47
1st Place: Salmon River Savages
2nd Place: Nezperce Indians
3rd Place: Kendrick Tigers
4th Place: Carey Panthers
Consolation Champ: Dietrich Blue Devils

Thursday, February 28 - Caldwell High School
Game 1 - Kootenai (8-11) 37, Carey (16-9) 50 - Final (Boxscore)
Game 2 - Sho-Ban (16-4) 40, Salmon River (23-1) 76 - Final (Boxscore)
Game 3 - Nezperce (16-5) 57, Mackay (14-9) 24 - Final (Boxscore)
Game 4 - Dietrich (21-3) 64, Kendrick (17-8) 78 - Final (Boxscore)

Friday, March 1 - Caldwell High School
Game 5 - Carey (16-10) 48, Salmon River (24-1) 65 - Final (Boxscore)
Game 6 - Nezperce (17-5) 53, Kendrick (17-9) 41 - Final (Boxscore)
Game 7* - Kootenai (8-12) 45, Sho-Ban (17-4) 55 - Final (Boxscore)
Game 8* -  Mackay (14-10) 74, Dietrich (22-3) 77 - Final/OT (Boxscore)

Friday, March 2
Game 9 - Sho-Ban (17-5) 50, Dietrich (23-3) 75 - Final (Boxscore)
Game 10 - Carey (16-11) 51, Kendrick (18-9) 66 - Final (Boxscore)
STATE CHAMPIONSHIP: Game 11 - Salmon River (25-1) 66, Nezperce (17-6) 51 - Final (Boxscore)

*Elimination Game
(Statistics courtesy IdahoSports.com)

Print
Email
|