2017 State baseball tournament

THURSDAY, MAY 18

at Borah High School

Madison (0) vs. Timberline (11)

Lewiston (2) vs. Capital (6)

Bonneville (6) vs. Columbia (1)

Rocky Mountain (3) vs. Coeur d'Alene (1)

FRIDAY, MAY 19

at Capital High School

Madison (4) vs. Lewiston (10) - Madison eliminated

Columbia (2) vs. Coeur d'Alene (7) - Columbia eliminated

at Borah High School

Timberline (4) vs. Capital (1)

Bonneville(0) vs. Rocky Mountain (3)

SATURDAY, MAY 20

at Capital High School

CONSOLATION CHAMPIONSHIP: Lewiston (2) vs. Coeur d'Alene (5)

THIRD PLACE: Capital (4) vs. Bonneville (3)

at Borah Higjh School

STATE CHAMPIONSHIP: Timberline (4) vs. Rocky Mountain (11)

 

THURSDAY, MAY 18

at Bishop Kelly High School

Idaho Falls (3) vs. Vallivue (2)

Skyview (12) vs. Jerome (0)

Lakeland (10) vs.Skyline (16)

Twin Falls (8) vs. Middleton (0)

FRIDAY, MAY 19

at Bishop Kelly High School

Vallivue (3) vs. Jerome (2) - Jerome eliminated

Lakeland (12) vs. Middleton (5) - Middleton eliminated

Skyview (8) vs. Idaho Falls (9)

Skyline (4) vs. Twin Falls (9)

SATURDAY, MAY 20

CONSOLATION CHAMPIONSHIP: Vallivue (7) vs. Lakeland (3)

THIRD PLACE: Skyview (7) vs. Skyline (8)

STATE CHAMPIONSHIP: Idaho Falls (3) vs. Twin Falls (8)

 


THURSDAY, MAY 18

at Treasure Valley Community College

Teton (1) vs. Bonners Ferry (10)

Kimberly (3) vs. Payette (7)

Timberlake (0) vs. Sugar-Salem (6)

Marsh Valley (0) vs. Fruitland (4)

FRIDAY, MAY 19

at Treasure Valley Community College

Teton (7) vs. Kimberly (6) - Kimberly eliminated

Timberlake (16) vs. Marsh Valley (15) - Marsh Valley eliminated

Bonners Ferry (5) vs. Payette (3)

Sugar-Salem (1) vs. Fruitland (17)

SATURDAY, MAY 20

CONSOLATION CHAMPIONSHIP: Teton (18) vs. Timberlake (13)

THIRD PLACE: Payette (19) vs. Sugar-Salem (5)

STATE CHAMPIONSHIP: Bonners Ferry (16) vs. Fruitland (18)

 

THURSDAY, MAY 18

at Melaleuca Field (Idaho Falls)

New Plymouth (6) vs. Malad (0)

Grangeville (8) vs. Melba (12)

Bear Lake (6) vs. Nampa Christian (10)

Challis-Mackay (0) vs. Declo (9)

FRIDAY, MAY 19

at Melaleuca Field (Idaho Falls)

Malad (13) vs. Grangeville (9) - Grangeville eliminated

Bear Lake (7) vs. Challis-Mackay (9) - Bear Lake eliminated

New Plymouth (8) vs. Melba (9)

Nampa Christian (7) vs. Declo (0)

SATURDAY, MAY 20

CONSOLATION CHAMPIONSHIP: Malad (4) vs. Challis-Mackay (1)

THIRD PLACE: New Plymouth (13) vs. Declo (3)

STATE CHAMPIONSHIP: Melba (10) vs. Nampa Christian (14)

 

 

FRIDAY, MAY 19

at Orofino High School

Wilder (1) vs. Clearwater Valley (7)

Lapwai (5) vs. Potlatch (6)

Glenns Ferry vs. Potlatch

Genesee vs. Clearwater Valley 

SATURDAY, MAY 20

CONSOLATION CHAMPIONSHIP: Lapwai (8) vs. Wilder (4)

THIRD PLACE: Glenns Ferry (8) vs. Clearwater Valley (2)

STATE CHAMPIONSHIP: Potlatch (11) vs. Genesee (10)

 

© 2017 KTVB-TV


JOIN THE CONVERSATION

To find out more about Facebook commenting please read the
Conversation Guidelines and FAQs

Leave a Comment
More Stories