2017 Baseball all-conference teams

5A Southern Idaho Conference

Players of the Year: Ethan Christenson (Rocky Mountain) & Coby Roberts (Capital)

Coach of the Year: Wes McAllister (Borah)

FIRST TEAM

Chase Nett (Borah)

Spencer Schwehr (Borah)

Mitch Dean (Capital)

Jordan Godney-Scott (Capital)

Chad Martin (Centennial)

Logan Petet (Centennial)

Alex Guerrero (Eagle)

Christian Padilla (Eagle)

Charles Alandt (Mountain View)

Boden Mills (Mountain View)

Ryan Hansen (Rocky Mountain)

Tyler Hollow (Rocky Mountain)

Gabe Hughes (Rocky Mountain)

Nick Romano (Rocky Mountain)

Kase Ogata (Rocky Mountain)

Nolan Walker (Rocky Mountain)

SECOND TEAM

Connor Larson (Borah)

Sam Loomis (Borah)

Ethan Horner (Capital)

Grayson Sterling (Capital)

Drew Zmuda (Capital)

Braden Ray (Columbia)

Max Nichols (Eagle)

Parker Schwers (Eagle)

Heyden Stark-Kenison (Meridian)

Riley Harrison (Mountain View)

Jon Milner (Mountain View)

Carson Smith (Mountain View)

Kaden Hollow (Rocky Mountain)

Bryson Moorhouse (Rocky Mountain)

Tomas Vizgirdas (Timberline)

HONORABLE MENTION

Evan Massie (Boise)

Axel Mickleson (Boise)

Joey Imbriani (Boise)

Jayden Miller (Borah)

Justin Palmer (Borah)

David Litzenberger (Capital)

Tristan Newell (Capital)

Payton Hamilton (Capital)

Alex Salsman (Centennial)

Owen Viano (Centennial)

Zach Britt (Centennial)

Chad Martin (Centennial)

Trace Ogata (Centennial)

Jordan Forrester (Columbia)

Colton Makinster (Columbia)

Garrett Turner (Columbia)

Tyler Best (Eagle)

Reed Harrington (Eagle)

Bryson Kennedy (Eagle)

Austin Murphy (Eagle)

Nate Ball (Kuna)

Summit Nell (Kuna)

Ross Blattner (Kuna)

Tyler Gossman (Kuna)

Ben Haws (Kuna)

Joe Yrazabal (Meridian)

Phoenix Hanneman (Meridian)

Camden Elliott (Meridian)

Jaydon Yancey (Mountain View)

Tanner McGrath (Mountain View)

Alex Bernal (Nampa)

Caleb Carlson (Nampa)

Jeff Davidson (Nampa)

Jonas Plew (Nampa)

Sebastian Elu (Timberline)

Joe Sullivan (Timberline)

Connor Riddle (Timberline)

 

4A Southern Idaho Conference

Players of the Year: Trevor Lara (Middleton) & Cody Balle (Skyview)

Coach of the Year: Ryan Bobo (Skyview)

FIRST TEAM

Connor Callahan (Bishop Kelly)

Josh Vaughan (Bishop Kelly)

Dyson Scott (Caldwell)

Shane Robison (Emmett)

Hayden Smith (Middleton)

Connor Berry (Mountian Home)

Curran Price (Mountain Home)

Kade Linder (Ridgevue)

Jayson Hibbard (Skyview)

Julian Musuca (Skyview)

Harris Villanueva (Skyview)

Gabe Childs (Vallivue)

Zach Gibson (Vallivue)

Cobe Lehman (Vallivue)

Auggie Valdez (Vallivue)

SECOND TEAM

Kyle Adams (Bishop Kelly)

Connor Butler (Bishop Kelly)

Ben Ranieri (Bishop Kelly)

Dylan Shields (Caldwell)

Blake Chainey (Middleton)

Braydon Mitchell (Middleton)

Tobey Summers (Ridgevue)

Hayden Tena (Ridgevue)

Brody Babneau (Skyview)

Bryson Vaughn (Skyview)

Auggie Valdez (Vallivue)

HONORABLE MENTION

Josh Hess (Bishop Kelly)

Caden Centers (Bishop Kelly)

Dylan Catalano (Bishop Kelly)

Connor Gibson (Emmett)

Jared Baltzer (Middleton)

Henry Tentinger (Middleton)

Jace Bennett (Mountain Home)

Tobey Summers (Ridgevue)

Jake Bernal (Skyview)

Jake Daniel (Vallivue)

Lan Larison (Vallivue)

Moises Rascon (Vallivue)

Auggie Valdez (Vallivue)

3A Snake River Valley Conference

Player of the Year: Casey Rodriguez (Fruitland)

Coach of the Year: Tracey Bratcher (Payette)

FIRST TEAM

Zack Flannery (Fruitland)

Zane Jerman (Fruitland)

Sid McHenry (Fruitland)

AJ Wagennman (Fruitland)

Jake Deal (Homedale)

Drew Deal (Homedale)

Ben Lee (Homedale)

 

Elijah Hultman (Parma)

Payton Pinz (Parma)

Kapen Burke (Payette)

Gabe Lopez (Payette)

Mason Rynearson (Payette)

Christopher Walker (Payette)

SECOND TEAM

Zack Jerman (Fruitland)

Issac Larsen (Fruitland)

Mat Murphy (Fruitland)

Jaylon Hilton (Homedale)

Drew Taylor (Homedale)

Stetson Beus (Parma)

Jacob Godina (Parma)

Kyle Powers (Parma)

Bryce Marshall (Payette)

Austin Stricker (Payette)

Dalton Turrentine (Weiser)

HONORABLE MENTION

Zach Adams (Fruitland)

Jaren Mease (Homedale)

Jesse Packer (Homedale)

Wyatt Wolf (Homedale)

Dylan Erlebach (Weiser)

Brody von Brethorst (Weiser)

2A Western Idaho Conference

Player of the Year: Cameron Goetz (Melba)

Coach of the Year: Jeff Sessions

FIRST TEAM

Nathan Wetzel (Cole Valley)

Clay King (Marsing)

Dwight Sevy (Marsing)

Eli Bangerter (Melba)

Lex King (Nampa Christian)

Nick Tuttle (Nampa Christian)

Brandon Mullins (Nampa Christian)

Riley Harris (New Plymouth)

Jake Wilson (New Plymouth)

SECOND TEAM

Blake Moser (Cole Valley)

Nick Owens (Cole Valley)

Tyler Wood (Marsing)

Brian Purtell (Marsing)

Miguel Rodriguez (McCall-Donnelly)

Tristen Stimpson (Melba)

Kobe Phillips (Melba)

Tyler McConnell (Nampa Christian)

Luke Tuttle (Nampa Christian)

Connor buck (New Plymouth)

Tim Rienertson (Melba)

HONORABLE MENTION

Keaton Hoiosen (Cole Valley)

Isiah Prado (Marsing)

Stockton Raines (McCall-Donnelly)

Dillon Bodily (Melba)

Joe Ihli (Nampa Christian)

 

 

 

© 2017 KTVB-TV


JOIN THE CONVERSATION

To find out more about Facebook commenting please read the
Conversation Guidelines and FAQs

Leave a Comment