2017 State softball tournament

 

FRIDAY, MAY 19

at Coeur d'Alene High School

Highland (2) vs. Kuna (1)

Lake City (9) vs. Meridian (2)

Eagle (1) vs. Boise (0)

Bonneville (0) vs. Rocky Mountain (11)

Meridian (2) vs. Kuna (7) - Meridian eliminated

Boise vs. Bonneville - Bonneville eliminated

Highland (3) vs. Lake City (13)

Eagle (9) vs. Rocky Mountain (4)

Rocky Mountain (6) vs. Kuna (16) - Rocky Mountain eliminated

Highland (1) vs. Boise (3) - Highland eliminated

SATURDAY, MAY 20 - GAMES RAINED OUT

SUNDAY, MAY 21

Eagle vs. Lake City - 9 a.m.

Kuna vs. Boise - 9 a.m.

 

 

 

FRIDAY, MAY 19

at Post Falls High School

Pocatello (0) vs. Ridgevue (5)

Sandpoint (5) vs. Blackfoot (4)

Middleton (1) vs. Twin Falls (5)

Canyon Ridge (0) vs. Bishop Kelly (13)

Canyon Ridge (5) vs. Blackfoot (2) - Blackfoot eliminated

Middleton (8) vs. Pocatello (1) - Pocatello eliminated

Sandpoint (8) vs. Bishop Kelly (5)

Ridgevue (5) vs. Twin Falls (0)

Canyon Ridge (4) vs. Twin Falls (13) - Canyon Ridge eliminated

Bishop Kelly (2) vs. Middleton (5) - Bishop Kelly eliminated

SATURDAY, MAY 20

Ridgevue (8) vs. Sandpoint (2) 

Twin Falls (1) vs. Middleton (6) - Twin Falls finishes in 4th place

Middleton (6) vs. Sandpoint (3) - Sandpoint finishes in 3rd place

STATE CHAMPIONSHIP: Middleton (3) vs. Ridgevue (2)

 

 

FRIDAY, MAY 19

at Buhl High School

Bonners Ferry (14) vs. Buhl (3)

Teton (6) vs, Weiser (5)

Marsh Valley (2) vs. Homedale (9)

Filer (4) vs. Timberlake (8)

Buhl (8) vs. Marsh Valley (4) - Marsh Valley eliminated

Filer (9) vs. Weiser (8)  - Weiser eliminated

Bonners Ferry (4) vs. Homedale (0) 

Teton (4) vs. Timberlake (14)

Homedale (3) vs. Filer (4) - Homedale eliminated

Buhl (9) vs, Teton (2) - Teton eliminated

SATURDAY, MAY 20

Bonners Ferry (11) vs. Timberlake (0)

Filer (2) vs. Buhl (0) - Buhl finishes in 4th place

Timberlake (8) vs. Filer (6) - Filer finishes in 3rd place

STATE CHAMPIONSHIP: Timberlake (3) vs. Bonners Ferry (7)

 

 

FRIDAY, MAY 19

at Orofino High School

Orofino (13) vs. Nampa Christian (11)

New Plymouth (7) vs. St. Maries (6)

Malad (13) vs. West Jefferson (6)

Declo (3) vs. Melba (13)

New Plymouth (1) Melba (0)

Malad (5) vs. Orofino (4)

St. Maries (1) vs. Declo (10) - St. Maries eliminated

Orofino (17) vs. Declo (7) - Declo eliminated

Nampa Christian (14) vs. West Jefferson (4) - West Jefferson eliminated

Melba (6) vs. Nampa Christian (2) - Nampa Christian eliminated

SATURDAY, MAY 20

Malad (0) vs. New Plymouth (11)

Melba (1) vs. Orofino (7) - Melba finishes in 4th place

Orofino (7) vs. Malad (5) - Malad finishes in 3rd place

STATE CHAMPIONSHIP: New Plymouth (8) vs. Orofino (5)

 

For 1A, please click here.

© 2017 KTVB-TV


JOIN THE CONVERSATION

To find out more about Facebook commenting please read the
Conversation Guidelines and FAQs

Leave a Comment