2017 Boys basketball all conference


5A Southern Idaho Conference

Co-Coach of the Year: Dane Roy (Rocky Mountain)

Co-Coach of the Year: Manny Varela (Boise)

Player of the Year: Kobe Terishima (Rocky Mountain)

FIRST TEAM

Paul Pennington (Boise)

Kolby Lee (Rocky Mountain)

Cam Howard (Mountain View)

Justin Saunders (Capital)

Delvieon Jackson (Centennial)

SECOND TEAM

Cameron Godney-Scott (Capital)

Brooks King (Centennial)

Jalen Galloway (Mountain View)

Ellis Magnuson (Borah)

Lucas Centeno (Boise)

HONORABLE MENTION

Jake Poulton (Columbia), Jacob Erickson (Rocky Mountain), Sloan Kruger (Capital), George Tarlas (Borah), Zac Zenner (Timberline), Jaydon Clark (Centennial), Andrew Theobald (Boise), Parker Schwers (Eagle), Tyler Brotherson (Mountain View)

 

4A Southern Idaho Conference

Coach of the Year: Alex Maxwell (Middleton)

Player of the Year: Max Rice (Bishop Kelly)

FIRST TEAM

Nick Fitts (Vallivue)

Cayden Wright (Skyview)

Dan Sabala (Bishop Kelly)

Bronson King (Bishop Kelly)

Caden Stevenson (Middleton)

Reece Robinett (Middleton)

SECOND TEAM

Corbin Beets (Caldwell)

Jayson Hibbard (Skyview)

Marcus Egusquiza (Mountain Home)

Steele Hadlock (Vallivue)

David Kofoed (Middleton)

HONORABLE MENTION

Ammon Mafua (Ridgevue), Landon Cain (Vallivue), Chase Downs (Middleton), Connor Jensen (Ridgevue), Luc Overton (Emmett), Jacob Russell (Bishop Kelly), Tyriq Perry (Mountain Home), Jordan Gleim (Emmett), AJ Woodruff (Mountain Home), Hunter Sedillo (Vallivue), Kyle Pierce (Skyview), Brion Bethel Jr. (Mountain Home)

 

4A Great Basin Conference

FIRST TEAM

Ryan Bagley (Burley)

Alex Clegg (Jerome)

Matthew Brumley (Minico)

Larry Vega (Minico)

Zach Malina (Twin Falls)

SECOND TEAM

Ace Christansen (Burley)

Andrew Ferrin (Burley)

Ryan Packham (Canyon Ridge)

Brien Ploss (Jerome)

Tyson Durrant (Minico)

Ryan Ball (Twin Falls)

HONORABLE MENTION

Coty Hackett (Burley), Brock Whitaker (Burley), Tyler Cook (Jerome), Drew Meyerhoeffer (Twin Falls), Peyton Richardson (Twin Falls), Travis Swanson (Wood River)

 

3A Sawtooth Central Idaho Conference

Player of the Year: Bryson Comstock (Gooding)

Coach of the Year: Chris Comstock (Gooding)

FIRST TEAM

Tyler Visser (Gooding)

Cooper Moon (Filer)

Jim Elkin (Buhl)

Jackson Randall (Kimberly)

SECOND TEAM

Cayden Loveland (Gooding)

Jack Daray (Gooding)

Zyon Cleverley (Buhl)

Greg Loveless (Buhl)

Zach Wright (Kimberly)

HONORABLE MENTION

Shawn Pamplona (Gooding)

Nick Meyerhoffer (Filer)

 

1A Western Idaho Conference

Coach of the Year: Colunga (Wilder)

Player of the Year: Jaxon Hughes (Ambrose)

FIRST TEAM

Dedi Seme (Riverstone)

Ethan Christanson (Ambrose)

Gavin Miller Jr. (Horseshoe Bend)

Cole Hinnenkamp (Liberty Charter)

Jake Goltry (Riverstone)

SECOND TEAM

Jack Roberts (Ambrose)

Kyle Gardner (North Star)

Fabian Blano (Wilder)

Jacob Godina (Notus)

Quade Renfro (Horseshoe Bend)

HONORABLE MENTION

Ashton Valdez (Liberty Charter), M. Zimmerman (Notus), Alex Macha (Riverstone), Michael Osorio (Horseshoe Bend), Hunter Crownover (Compass Charter), Jared Franklin (Victory Charter), Sam Cole (Riverstone), Paul Yanor (Ambrose), Mark Green (Notus), Isiah Renteria (Wilder), Lewis Rutan (Rimrock), Clay Gardner (North Star)

Copyright 2017 KTVB


JOIN THE CONVERSATION

To find out more about Facebook commenting please read the
Conversation Guidelines and FAQs

Leave a Comment