May 21, 2013 Election Unofficial Results

May 21, 2013 Election Unofficial Results

May 21, 2013 Election Unofficial Results

Print
Email
|

by KTVB

KTVB.COM

Posted on May 21, 2013 at 9:10 PM

Updated Wednesday, May 22 at 10:57 AM

May 21, 2013 Unofficial Election Results

ADA COUNTY: 136 of 136 Precincts Reporting

Director of Eagle Sewer District

Charles Ferguson: 1,273
James Gruber: 1,244

Director of West Boise Sewer District

Graham Paterson: 160
J. Kent Sullivan: 165

Meridian Joint School District No. 2 - Zone 1 Trustee

Ed Klopfenstein: 136
T. Shane Bell:  181
Tina Dean: 185

Meridian Joint School District No. 2 - Zone 3 Trustee


Carol Sayles: 339
Loraine A. Hand: 330

Kuna Joint School District No. 3 - Zone 4 Trustee

James Ford: 11
Michael S. Law: 26

Melba School District #136J - Zone 1 Trustee

Jason Knopp: 0
Daniel S. Beus: 16

Greater Boise Auditorium District (GBAD) Board Member - 6-year term

Rob R. Perez: 2,142
Jim C. Walker: 2,647
Stephanie Astoriquia: 2,168
Noah D. Bard: 379
Steve Berch:  2,433
John May: 1,253

Greater Boise Auditorium District (GBAD) Board Member - 2-year term


George Tway: 2,861
Peter Oliver: 2,880

Meridian City Council Expansions

Meridian voters will have an opportunity to decide if they'd like to expand the number of City Council seats from four to six. If a majority of voters are in favor of the increase, voters will elected two new Councilmembers this November

In Favor: 582

Against: 428

Bond election for Eagle City Hall Purchase

In Favor: 2,075
Against: 206

District No. 1 Spring Valley Community $250 Million Bond - 6 of 7 ballots returned

In Favor: 4
Against: 2

District No. 1 Spring Valley Community $75 Million Bond - 6 of 7 ballots returned

In Favor: 4
Against: 2

ADAMS COUNTY

Salmon River Joint School District No. 243 - $545,000 Levy

In Favor: 18

Against: 18

* Idaho County voters passed this levy, see their vote totals below

BLAINE COUNTY

Blaine County Recreation District - Wood River Trail additional $1.75 million (per year, for 2 years) levy   

In Favor: 2,158

Against: 455
  
Blaine County School District No. 61 - Zone 2 Trustee

Steve Guthrie: 171
Kathy Baker: 248

CANYON COUNTY: 100% Precincts Reporting


School District Elections:

Caldwell School District No. 132 - Zone 1 Trustee

Amy Rojas: 98
Robert J. Ball: 87

Kuna Joint School District No. 3 - Zone 4 Trustee

James Ford: 14
Michael S. Law: 5

Homedale School District No. 370 - $484,100 Supplemental Levy

In Favor: 80

Against: 71

Melba School District No. 136 - Zone 1 Trustee

Jason Knopp: 16
Daniel S. Beu: 18

Meridian Joint School District No. 2 - Zone 1 Trustee

Ed Klopfestein: 2
T. Shane Bell: 2
Tina Dean: 3

Middleton School District No. 134 - Zone 2 Trustee

Brian W. Fendley: 18
Marc D. Gunning: 101
Steve Cluff: 101

Middleton School District No. 124 - Zone 4 Trustee

Peit Laan: 138

Tom Munds: 30

Nampa School District No. 131 - Zone 3 Trustee


Clayton Trehal: 224
Bob Otten: 262

Nampa School District  No. 131 - Zone 4 Trustee

Cate Tedeski: 139
Kim Rost: 218
Brian McGourty: 427

Nampa School District No. 131 - Zone 5 Trustee


Mike Fueller: 332
Dale Wheeler: 116

Notus School District No. 125 - Zone 3 Trustee   

Write-In: 0

Parma School District No. 137 - $350,000 Supplemental Levy


In Favor: 188
Against: 56

Parma School District No. 137 - COSSA Levy   

In Favor: 195
Against: 47

Vallivue School District No. 139 - $50.75 million Bond


In Favor: 1,678
Against: 561

Wilder School District No. 133 - COSSA Levy

In Favor: 93
Against: 52

Canyon County Highway District Elections:

Nampa District #01 - Zone 1 Commissioner

Randy Noble: 1,406
Richard F. Farner: 1,363

Nampa District #01 - Zone 2 Commissioner

Tony M. Young: 1,303
Bryce Millar: 1,533

Golden Gate District #03 -  Zone 2 Commissioner   

Corby L. Garrett: 309
Virgil Holsclaw: 197

Canyon District #04 - Zone 1 Commissioner

Jay S. Gibbons: 1,604
Timothy P. O'Meara: 676

Canyon District #04 - Zone 2 Commissioner

George Combs: 1,096
John J. McEvoy: 1,188
 
City of Nampa Councilmember Expansion

Should the City of Nampa increase the number of council members from four to six members?

In Favor: 1,678

Against: 561

ELMORE COUNTY: 100% precincts reporting

Atlanta Highway District - District 2 Commissioner

Allen R. Lake- 18
Merlin L. Lords - 16
Russell G. Beavers - 5

Glenns Ferry Joint School District No. 192 - Zone 1 Trustee

Rusty Trail - 33
Write-In - Rich Wootan -63

Glenns Ferry Joint School District No. 192 - Zone 5 Trustee

John G. Taylor - 55
Joseph H. McFarland -26

Mellen Subdivision Water District Directors (Vote for two)

Norma J. Meyers - 13
Write-In - Sara Miller-13

Write-In - Bart Eben -1

GEM COUNTY: 14 of 14 precincts reporting


Emmett Independent School District No. 221 - $1.5 million Supplemental Levy (per year, for 2 years)

In Favor: 922
Against: 961

Emmett Independent School District No. 221 - Trustees (Vote for four)

Manuel (Manny) Guzman: 760
Travis Whittemore: 772
Donnie Wunder: 932
Shane Roe: 767
Mark G. Maxfield: 832
Robb S. Menlove: 681

GOODING COUNTY - 100% Precincts Reporting

Gooding Joint School District No. 231 - Zone 1 Trustee

Joe Sliman: 86
Marty L. Bennett: 151

Gooding Joint School District No. 231 - Zone 5 Trustee


Michael Perry: 116
Troy Hurd: 26
Dennis Lee McArthur Jr.: 25

Hagerman Cemetery District - $15,000 Permanent Levy Increase


In Favor: 285
Against:: 137

Hagerman Joint School District No. 233 - $150,000 Supplemental Levy (per year, for 2 years)


In Favor: 228
Against: 166

IDAHO COUNTY

Salmon River Joint School District No. 243 - $545,000 Levy

In Favor: 206
Against: 64


MALHEUR COUNTY (OR): 100% precincts reporting

Education Elections

Malheur County Educational Service District Region 14 - At-Large Zone

Don Hodge: 2,163
Write-In: 19

Malheur County Educational Service District Region 14 - Zone 1

Dennis D. Hironaka: 609
Write-In: 4

Malheur County Educational Service District Region 14 - Zone 3


Donald O. Bullard: 303
Write-In: 10

Harney Education Service District - Zone 3


Charles Dunten: 2
Write-In: 0

Harney Education Service District - At-Large Zone

Pat J. Sharp: 2
Write-In: 0

Adrian School District 61 - Zone 1
Casey J. Walker: 143
Write-In: 3

Adrian School District 61- Zone 2
S. Jacob Speelmon: 136
Write-In: 1

Adrian School District 61- Zone 3
Ryan Martin: 148
Write-In: 0

Annex School District 29 - Position 3
Gregory (Greg) Panike: 26
Write-In: 4

Annex School District 29 - Position 4
Joseph (Joe) White: 28
Write-In: 1

Annex School District 29- Position 5

Sharona Olsen: 28
Write-In: 0

Arock School District 81 - Position 1

No Candidate Filed/Write-In: 4

Arock School District 81 - Position 3

Marcia Eiguren: 15
Write-In: 0

Arock School District 81 - Position 5

Diana Fillmore: 15
Write-In: 0

Burnt River School District No. 30J - Position 1

Karen Oakes Ramer: 12
Write-In: 0

Burnt River School District No. 30J - Position 2

Mark E. Burnnett: 14
Write-In: 0

Burnt River School District No. 30J - Position 3


No Candidate Filed/Write-In: 3

Crane Union High School District UH-1J - Zone 1


Mark Owens: 2
Write-In: 0

Crane Union High School District UH-1J - Zone 2

Cynthia K. Witzel: 2
Write-In: 0

Crane Union High School District UH-1J - Zone 3

Marc O'Toole: 2
Write-In: 0

Crane Union High School District UH-1J - Zone 4

No Candidate/Write-In: 0

Harper School District 66 - Position 2

No Candidate/Write-In: 3

Harper School District 66 - Position 3

Bryant L. Allaire: 26
No Candidate/Write-In: 0

Harper School District 66 - Position 4

Lisa M. Fisher: 26
Write-In: 1

Huntington School District 16J - Position 1

Wayne Brust: 2
Write-In: 0

Huntington School District 16J - Position 2

Eric C. Bronson: 2
Write-In: 0

Huntington School District 16J - Position 4


Harmonie Hicks: 2
Write-in: 0

Jordan Valley School District 3 - Position 2

Jake Roe: 64
Write-In: 10

Jordan Valley School District 3 - Position 3

Michael Greeley: 72
Write-In: 10

Jordan Valley School District 3 - Position 4

Heather A. Phipps: 19
Melodee A. Bettman: 58
Write-In: 0

Juntura School District 12 - Position 1

Bradley (Brad) Duckworth: 15
Write-In: 0

Juntura School District 12 - Position 3

Michael (Mike) Bentz: 16
Write-In: 0

Juntura School District 12 - Position 4

Joe McKay: 16
Write-In: 0

McDermitt School District 51 - Position 1


Kaela Zimmerman: 9
Write-In: 0

McDermitt School District 51 - Position 3

Amorita Maher: 9
Write-In: 0

McDermitt School District 51 - Position 5

Jeanette Yturriondobeitia: 9
Write-In: 0

Nyssa School District 26 - Poistion 4

Robert Peterson: 209
Harry L. Flock: 167
Write-In: 0

Nyssa School District  26 - Position 5

William D. (Dennis) Savage: 209
Gregory (Greg) Armetna: 162
Write-In: 0

Nyssa School District 26 - Position 6

David Bunker: 307
Write-In: 4

Nyssa School District 26 - Position 7

Thomas J. Zittercob: 148
Donald O. Bullard: 221
Write-In: 0

Ontario School District 8C - Position 1

Michael (Mike) K. Blackaby: 1,141
Write-In: 0

Ontario School District 8C - Position 2

Renae Corn: 1,127
Write-In: 11

Ontario School District 8C - Position 3

Ann Easly DeBisschop: 1,132
Write-In: 14

Ontario School District 8C - Position 4

Douglas Iwasa: 1,101
Write-In: 5

Ontario School District 8C - Position 5

Paul Kraft: 1,033
Write-In: 5

Vale School District 84 - Position 2

John Zueger: 180
Kristen Niekens: 179
Susan L. Gregory: 213
Write-In: 0

Vale School District 84 - Position 4


B H (Topper) Schulpe: 378
Leighton Keller: 209
Write-In: 1

Vale School District 84 - Position 5


David Enger: 367
Samuel (Sam) DeLong: 214
Write-In: 0

Treasure Valley Community College - Position 1


Michael N. Petterson: 1,240
Philip Milburn: 757
Write-In: 10

Treasure Valley Community College - Position 4

Stephen W. Phillips: 744
Darlene McConnell: 1,240
Write-In: 6

Treasure Valley Community College - Position 5

Vikki Price: 2,073
Write-In: 12

Treasure Valley Community College - Position 6

Roger Findley: 1,363
Peter Lawson: 953
Write-In:  12

Fire District Elections:

Adrian Rural Fire Protection District - Position 1

Jimmy Simpson: 148
Write-In: 1

Adrian Rural Fire Protection District - Position 3

Robert W. Webb  146
Write-In: 3

Adrian Rural Fire Protection District - Position 5


No Candidate Filed/Write-In: 23

Annex Rural Fire Protection District - Position 2

Timothy L. Picard: 23
Write-In: 1

Annex Rural Fire Protection District - Position 3


Linda Sue Smith: 25
Write-In: 0

Annex Rural Fire Protection District - Position 5

John J. (Jim) Hogg: 24
Write-In: 0

Nyssa Rural Fire Protection District - Position 2

Jeremy Peterson: 161
Write-In: 2

Nyssa Rural Fire Protection District - Position 4

Frank Ausman: 172
Write-In: 1

Ontario Rural Fire Protection District No. 7-302 - Position 1


Bernard Ingle: 303
Write-In: 0

Ontario Rural Fire Protection District No. 7-302 - Position 3

Clifford C. Hellopeter: 293
Write-In: 0

Ontario Rural Fire Protection District No. 7-302 - Position 4

Daniel (Dan) Tschida: 304
Write-In: 1

Ontario Rural Fire Protection District No. 7-302 - Position 5

Clayton Kramer: 282
Write-In: 0

Vale Rural Fire Protection District - Position 1

Jeffrey (Jeff) Burkhardt: 364
Write-In: 0

Vale Rural Fire Protection District - Position 2

Jeremy Chamberlain: 364
Write-In: 0

Health District Elections:


Malheur Memorial Health District - Position 1

A Anne Shuster: 176
Tina Cleaver: 293
Write-In: 1

Malheur Memorial Health District - Position 3


Julie Hartley: 392
Write-In: 4

Malheur Memorial Health District - Position 5


Paulette Peutz: 179
Joseph (Joe) Farmer: 284
Write-In: 1

Pioneer Nursing Home Health District - Position 1

Mary Ann Maag: 594
Write-In: 5

Pioneer Nursing Home Health District - Position 2

Dennis Buttice: 560
Write-In: 3

Library District Elections:


Ontario Library District - Position 1


Cinda Holderman: 1,122
Write-In: 7

Ontario Library District - Position 3


John R. (Jack) Franklin: 1,1096
Write-in: 9

Ontario Library District - Position 5

Patrick Barfield: 1,092
Write-In: 5

Cemetery District Elections:


Dell-Brogan Cemetery District (vote for 2)


Alvin Perry: 27
John Pugh: 28
Write-In: 0

Fairview Cemetery District - Position 1

Todd Johnson: 30
Write-In: 0

Fairview Cemetery District - Position 2


L. Marlene Vertner: 27
Write-In: 3

Hilltop Memorial Cemetery District


Shiela Simpson: 279
Write-In: 3

Ironside Cemetery District

(Vote for 2)
Dona Sperl: 11
Rowena E. Gardner: 12
Write-In: 0

(Vote for 1)
No Candidate Filed/ Write-In: 4

Jordan Valley Cemetery District: (Vote for 2)


Anne Stephens: 85
Amy L. Paulson: 41
Write-In: 2

Owyhee Cemetery Maintenance District (Vote for 2)

Larry Price: 138
Kandalee Graner: 74
Write-In: 1

Valley View Cemetery District (Vote for 2)

Donna L. Hiatt: 273
Roberta (Bobbi) Buttice: 331
Write-In: 37

Ironside Rural Road Assessment District #5 (Vote for 2)


Daniel (Dan) Danens: 15
Write-In: 4

OWYHEE COUNTY: 100% Precincts Reporting

Eastern Owyhee Library District Trustee

Kermit Tate: 21
Rich Fulton: 15
Write-In: 0

Homedale Highway District - Zone 2 Commissioner

Joel Wilson: 185
Ray Maxwell: 165
Jack Ulrich: 112
Write-In: 0

Homedale Highway District - $175,000 levy for construction and maintenance of highways and bridges

In Favor: 198
Against: 292

Homedale Joint School District No. 370 - $484,1000 Supplemental Levy (per year, for 2 years)

In Favor: 229
Against: 258

PAYETTE COUNTY- 100% precincts reporting

Fruitland School District No. 373 - $494,000 Supplemental Levy (per year, for 2 years)

In Favor: 549
Against: 379

Payette Joint School District No. 371J - Zone 3 Trustee

Greg Kelley: 27
Adam Rynearson: 39

*Voters in Washington Count also cast ballots, see their totals below

TWIN FALLS COUNTY: 100% precincts reported

School District Elections

Hagerman Joint School District No. 233 - $150,000 Supplemental Levy (per year, for 2 years)

In Favor: 13
Against: 2

Hansen School District No. 415 - $190,000 Supplemental Levy (per year, for 2 years)


In Favor: 269
Against: 173

Kimberly School District No. 414 - $3 million Bond

In Favor: 540
Against: 242

Highway District Elections


Buhl Highway District - Subdistrict 3 Commissioner


Theresa M. Strolberg: 52
Tim E. Smalley: 234

Filer Highway District - Subdistrict 1 Commissioner

Lyle Williamson: 23
Stanley Miller: 42

Twin Falls Highway District - Subdistrict 1 Commissioner

Bob Beer: 725
Dave Burgess: 2,356

City of Twin Falls - Special Revenue Bond

In Favor: 1,363
Against: 604

WASHINGTON COUNTY

Payette Joint School District No. 371J - Zone 3 Trustee

Greg Kelley: 11
Adam Rynearson: 9

*Voters in Payette County ultimately elected Rynearson

Print
Email
|